"Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?", film

Gölge oyununun değişmez ikilisinin trajik hikayesi anlatılıyor filmde. Osmanlının kuruluş yılları, 1400lü yılların başında Anadolu ve Bursa. Her yere karmaşa hakim. Tarih derslerinde okuduklarımıza pek de benzemeyen bir ortam. Yönetmenin söyleşilerinde anlattığı gibi o dönemim günlük yaşantısıyla ilgili elde çok bilgi yok. Bu nedenle tarih derslerinde okuduklarımız mı doğru filmde gösterilenler mi tartışmasına girmek anlamsız.
Doğruyu söyleyenler hiç bir zaman sevilmemiştir. Filmdeki kahramanlar da doğruyu söylemelerinin bedelini hayatlarıyla ödüyorlar. Haluk Bilginer Karagöz rolünde çok başarılı. Beyazıt Öztürk ise kimi yerlerde Beyaz Şov izliyormuşuz hissine kapılmamıza neden oluyor. Ayşen Gruda ve Güven Kıraç rollerinin hakkını veriyorlar. Dekor, müzik ve sayısal efektler, filmin bütçesi düşünüldüğünde, başarılı.
Filmi Ankara Kızılay Büyülü Fener sinemasında geçen Cuma günü (17.02.2006) seyrettik. İlk yarının son 20 dakikasında seste problem yaşanmaya başladı. Ara verilince sinemadaki yetkililere sorunu ilettim. Ankara'ya gelen kopyalarda problem olduğunu ve ikinci yarının başında da sesin bozuk olduğunu ancak şu an için yapabilecekleri bir şey olmadığını belirttiler. Seste problem olduğunun farkedilmesinden sonra bilet satışını durdurarak ya da en azından bilet satarken böyle bir problem olduğunu açıklayarak izleyiciyi koruyabileceklerini hatırlatmam bir işe yaramadı. Bana hafta içi bir gün tekrar izlemem için davetiye vermeyi önerdiler. Ancak salona gelip sorunla ilgili açıklama yapmadılar. Umarım ses sorunu çözülmüştür.

Yorumlar