Ev işleri başlıyor

Evimizin tadilat işleri yarın başlıyor. Pencerelerimizin değiştirilmesi ile başlayacağız işe. Pencerelerini değiştirmeyi düşünenlere bir kaç küçük tavsiyede bulunabilirim. Seçeceğiniz marka kadar kullanacağınız cam da önemlidir. Her çift cam Isı cam değildir. Isı cam, tıpkı selpak, sana gibi ürünün ismi olmuş markadır. Bu arada ısı camın farklı ihtiyaçlara yönelik özel çözümleri var. Örneğin eviniz çok fazla güneşe maruz kalıyorsa iki cam arasına ısı geçirgenliği az bir malzemeden fitil konularak ışık geçirgenliği neredeyse aynı olan ancak ısıyı geçirmeyen, dolayısıyla evin sıcaklığını arttırmayan camlar var. Gene fazla gürültülü bir ortamdaysanız akustik lameks kaplamalı cam kullanabilirsiniz. Elbetteki bu istekleriniz size artan maliyetler olarak geri dönecektir :) Ancak bu işler her gün yapılan işler değil.
Eğer camlarınızda perde kullanmak istemiyorsanız, iki cam arasında 'mikro jaluzi' denen bir sistem yerleştiriliyor. Bu sayede hem jaluziniz kirlenmiyor hem siz perde derdinden kurtuluyorsunuz. Bir de lambiri denilen pvc kaplamalar yerine artık sandeviç panel denilen, ısı yalıtımı daha fazla olan bir ürün kullanılıyor. Özellikle balkon kapatmalarda, camsız yerlere konuluyor.
Profil kalınlıkları ve odacıklar önemlidir mutlaka. Ancak, yukarıda özetlemeye çalıştığım nitelikler fazla üzerinde durulmayan ve çoğu 'pencereci'nin de bilmediği şeyler. Şansımıza karşımıza konusuna hakim kişiler çıktı da biz de öğrenmiş olduk.
Bu arada dün yayımladığım yazımda okunmadığım yerde olmanın anlamsızlığını sakın ola ki üzerinize alınmayın değerli okuyucalarım. Sitemim sizlere değil. Tamamen başka bir e-listedeki tatsız durumların dışa vurumuydu bu serzeniş. Elbette anlayana...
Sağlıcakla kalın.

Yorumlar