bilgisayar alacaklara öneriler

Çevremde bilgisayar almak isteyip danışanlara ilk sorum, bu cihazı neden almak istiyorsunuz, oluyor. Genelde verilen yanıt aynı; internete gireceğim, yazılarımı yazacağım (ofis uygulamaları), çocuk ödevlerini yapacak (oyun oynayacak ve ailesine ödev yapıyorum diyecek). Bu amaçlar için bilgisayarcıya gidince önerilen sistem çift çekirdekli işlemci, en az 512 MB bellek, 160 GB sabit disk, DVD Double Layer yazıcı ve sair. Oyunu bir kenara bırakırsak temel ihtiyacı karşılamak için önerilen sistemin fiyatının yarısına, hatta bazen dörtte birine alınacak bilgisayar yeterli olacak. Sonuçta satın alınan cihazın buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi gibi dayanıklı tüketim malzemesi sınıfına girmediği, en geç 5-6 yıl sonra değiştirme ihtiyacı ortaya çıkacağı gibi gerçekler, çoğu kez ne yazık ki alıcılardan gizleniyor.

Bir çok kez karşıma çıkan bir diğer abukluk ise kopya yazılımlarla hazır sistem satışları oluyor. Elbette yasal olarak suç olan bu durumu hiç kimse yaptığını itiraf etmiyor. Ancak, ülkede satılan bilgisayar sayısı ile lisans sayısını karşılaştırınca Linux türevi işletim sistemlerinin oldukça yaygın olduğu düşünülür :) Oysa, madem işletim sistemine ve ofis uygulamalarının yer aldığı paket yazılıma bütçe ayırmak istemiyoruz bu durumda Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün Türkiye'deki ev kullanıcıları için özelleştirip geliştirdiği Linux dağıtımı var ücretsiz olarak sunulan: Pardus. Pardus konusu uzun ve oldukça önemli. İlk fırsat bulduğumda konunun detaylarını açıklayan yazıyı yazmaya çalışacağım.

Bilgisayar alırken ihtiyaçlarını iyi belirleyin. Sadece internette dolaşıp temel ofis uygulamaları için piyasadaki en ucuz olan donanımlı bilgisayarı alın. Elbette oyun demiyorsanız. Çünkü işin içine oyun girerse işler değişir.

Yorumlar