Nokia N92

Nokia cep telefonlarıyla ülkemizde mobil telefonları ile tanınan bir firma. Firmanın bir çok farklı model telefonu var. N serisi yeni çıkanlardan. Bugünlerde N 93 adlı MPEG4 formatında görüntü kaydedebilen kameralı modelinin reklamlaarı yayınlanıyor ülkemizde. Fiyatı yüksektir sanırım.
Benim bahsedeceğim model ise N 92. Ülkemizde satılıp satılmadığını tam anlayamasam bile sorduğum bayilerde bulunmuyor şimdilik. Telefonun yazıya konu olma sebebi, üzerindeki DVB-H alıcısı. DVB, Digital Video Broadcasting kelimelerinin baş harfleri. H ise, Handheld kelimesi için kullanılıyor. Yani el tipi cihazlar için sayısal video yayıncılığı anlamına geliyor DVB-H. Ülkemizde yaygın kullanıcısı olacağına inandığım mobil televizyon servislerinden birisi olan DVB-H ile ilgili çeşitli örnek gösterimler vardı Cebit'te. Ancak, henüz böyle bir servis bulunmadığı için örnek uygulamaların hepsi telefonun sabit diski üzerinden yapılıyordu. Mobil ortamda isteğe bağlı olabileceği gibi (web sayfasından indirilen klipler gibi), sürekli yayın şeklinde de (evimizdeki televizyonlar gibi) olabilecek DVB-H servisleri. Yurtdışı örneklerine bakıldığında kısa klipler (komik videolar ya da şarkılar), hava durumu ve kısa haberler, maçların önemli anları, mobil tv için yapılmış kısa diziler ve erotik klipler en fazla izleyici çeken uygulamalar.
DVB-H'in ne şekilde sunulacağına ilişkin net bilgi yok aslında. Yurtdışına bakıldığında iki temel model olduğu görülüyor. Birincisi DVB-T üzerinden DVB-H veya DAB üzerinden DMB (digital multimedia broadcasting). Ülkemizde hangisinin uygulanacağına ilgili düzenleyici kuruluşlar karar verecek.

Yorumlar