Takva, filmYorum

Erkan Can, Gemide filminden bu yana takip ettiğim ve çok başarılı bulduğum oyunculardan. Mahallenin Muhtarları dizisindeki Temel karakterindeki rolünün sahip olduğu olanakları sergilemeye uygun olmadığını düşündüm Gemide'deki rolünü izleyince. Televizyon dizileri ile filmler farklı oluyor elbette.
Zor bir konuyu, oldukça başarılı bir şekilde yansıtmış yapımcılar. Dünyanın her yerinde din ile ilgili filmler yapmak zor iştir. Hele ülkemizde, bu günlerde, böyle bir konuyu ele almak başlı başına bir cesaret. Filmi izleyince bu zor işin altından kalmak için çok akıllıca bir yol izledikleri görülüyor. Olayları Muharrem Efendi (Erkan Can) gözünden izleyince tarikatın dünyevi işlere ne derece bulaştığını bilemiyoruz. Tarikatların Ankara ile ilişkileri ve büyük mal varlıkları dışında olumsuz olarak değerlendirilebilecek bir gönderme yapılmamış. Muharrem Efendi'nin bu tür durumları farketmesi olanaklı olmadığı için filmde böyle bir şey görmüyoruz.

Tek amacı iyi insan olmak olan Muharrem Efendi, bu amaca ulaşmak için din kurallarına harfiyen uyup kendini günaha sokacak dünyevi işlerden olabildiğince uzak durmaya çabalıyor ömrü boyunca. Ancak, bu mücadelesinde bir yere kadar başarılı olabiliyor. Geceleri rüyasına giren gizemli kadının gerçek kimliğini öğrendiğinde ipler kopuyor.
Olağan üstü performansıyla Erkan Can, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filmindeki rolünü anımsatan bir oyunculukla Güven Kıraç, görmüş ve ermiş bir şeyh yorumuyla Meray Ülgen ve Settar Tanrıöğen'in filme katkıları büyük. Zikir sahneleri, dozunda kullanılan etkileyici müzik, oldukça etkileyici görüntülerle Takva Türk sinema tarihinde önemli yer tutacak bir film...

Yorumlar