Modigliani, Işığın ve Hüznün Ressamı

Yaşamak mı Yoksa Ölmek mi? adlı oyun için bilet almıştık. Oyunculardan birisinin rahatsızlığı nedeniyle Modigliani'yi izledik. Geçtiğimiz aylarda izlemeyi çok istediğim, bir türlü denk getirip izleyemediğim oyunlardandı Modigliani.
İtalyan ressam Modigliani'nin (1884-1920) Paris'te sefalet içinde geçen hayatından bir kesit sunuluyor oyunda. Modigliani'nin çevresi, kendisi gibi değeri sonradan anlaşılan ressamlarla çevrili. İki buçuk saat kadar süren oyunun ilk perdesinde, ressamların hayatının zorlukları, bunaltıcılığı ve çaresizlik, son derece başarılı bir şekilde sergileniyor. Öyle ki izlerken bunalıyor insan. Modigliani rolünde Olcay Kılavuzlu, Modigliani'nin sevgilisi şair
Béatrice Hastings rolünde TRT'nin uzun soluklu dizisi Bizim Evin Halleri'nden tanıdığımız Berfu Öngören rollerinin hakkını veriyor. Oyuncuların hepsi başarılıydı aslında, gene de benim en çok beğendiğim Modigliani'nin ressam arkadaşı Maurice Utrillo'yu oynayan Orhan Özyiğit. Oyunun yönetmeni Barış Eren'in tiyatro dışında resimle ilgili de çalışmalarının olması, sahneye koyuşunda etkili olmuştur sanırım. Oyunu başta bir reji yorumu ile izlemediğimden bu konuda kesin yorumda bulunma olanağım yok.
Modigliani hakkında ek bilgi almak isterseniz aşağıdaki bağlantılara bakmanızı öneririm.
http://www.expo-modigliani.net/
http://en.wikipedia.org/wiki/Amedeo_Modigliani
http://www.mystudios.com/gallery/modigliani/gallery_wall.html
http://www.artcyclopedia.com/artists/modigliani_amedeo.html

Yorumlar

  1. Modigliani ile ilgilenen birilerini görmek ne güzel başarılar...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.