Ana içeriğe atla

Prag notları - 3

Toplam 4 yazıdan oluşan yazı dizimin 3 numaralı olanı aşağıda:
Prag'da küçük mahalle olarak adlandırılan bölge 1800'lerden bu yana el değmemiş mimarisiyle etkileyici. Sanatçıların galerileri, küçük kafeler, lüks restaurantlarıyla İstanbul'un Asmalı Mescit bölgesini anımsattı bana. (işin doğrusu Asmalı Mescit adı aklımda kalmış ama tariflediğim gibi bir bölgemi emin değilim :) Kampa adası küçük mahallenin sonunda. Charles Köprüsü'nün ayağı ile başlıyor. Her ikisi de Kale bölgesinin alt tarafında yer alıyor. Küçük mahalle ile Kale arasında büyük bahçeler var. Aslında arasında pek doğru bir ifade olmadı. Küçük mahallenin arkasında ve Kale arasında demek daha doğru. Bu bölgede Paris'teki Eyfel kulesine nazire yapmak için dikilmiş bir gözlem kulesi var.
Küçük mahalledeki bir restaurant Ortaçağ'ı anımsatan dekoru, aydınlatmayı tamamen gaz lambaları ve mumlara bırakmış olması ve o dönemin tarifleriyle oluşturulan menüsü ile ilgi çekici. Cuma akşamları yaptıkları ilginç şovların fotograflarını görmekle yetindik.
Castle Steps adlı konaklama seçeneğini internetten bulmuştuk, ancak fiyatı yüksek gelmişti. Prag'tayken bu internette çok güzel görünen mekana bakalım dedik. Nerodova adlı yokuşun başında yer alıyor. Castle Steps'in apartmanlarından birisi ve ofisi. Oldukça temiz ve bakımlı odalar. Farklı fiyatlaa farklı alternatifler sunuluyor. Bir kısmında ortak mutfak var. Eğer 4 kişi geliyorsanız Prag'a mutfaklı banyolu lüks bir daireniz olabilir makul sayılabilecek fiyata.
Prag'da black light theater olarak adlandırılan bir şov yapılıyor birçok yerde. 680 kronluk bilet bedeline değmeyeceğini düşündüğümden izlemedim. Merak edenler internetteki örnek videolara bakabilir. Bence o paraya alabileceğiniz Prag resimleri sizleri de daha mutlu edecektir.
3 gece konakladığımız Tyl Oteli, turistlik merkezlerin biraz dışında. Gene de yürüyerek, neredeyse tüm merkezlere ulaşılabiliyor. Tabii günlük kart alınca böyle bir ihtiyacınız kalmıyor. 2 kişi ortalama 74 €'ya konakladık. Mart ayına denk gelen konaklamalarımız 56 €'ydu. 1 Nisan gecesi 112 €'ya kaldık. Malum yüksek sezon farkı. İşin ilginci ilk iki gün güneşli olan hava 2 Nisan'da kapalı ve kasvetmi bir hal almıştı. Önümüzdeki bir kaç günün tahminleri de hep yağmur gösteriyor. Yani şanslıyız gerçekten.
Bugün (2.4.08) 68 Baharı ve Kadife Devrim'le anılan Prag'ın Komünist tarihini yakından öğreneceğiz. Kaldığınız otelde, sokakta, kafede şehir turlarına ilişkin duyurular göreceksiniz. İngilizceniz varsa Kale ve civarı için sesli rehber tura göre çok daha hesaplı olacak. Ancak bir devrin yaşayanlarca nasıl algılandığını, halkın geçmişte sahip olduklarıyla şimdiki yaşantısını öğrenmek isteyenler için rehberli turlardan Komünizm gezisini öneririm. Geziye ilişkin gözlemler azzzz sonra.
Bu gece 21.53'te Bükreş'e giden trenle Budapeşte'ye geçeceğiz. 2 kişilik kompartmanda yataklı vagonda (sleeper car) seyahat edeceğiz. Sabah 7 gibi Budapeşte'de olması ön görülüyor trenin.
3. yazı bu satırlarla sonlanıyor. Son yazıda katıldığımız turun ayrıntıları, Prag'a Prag'lı gözünden bakmak, önceki rejimin iyi yönleri yok muydu? sorusunun yanıtı var...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...