Mobbing

Mobbing, özellikle bizim mesleğimizde sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan. Belki bizim mesleğimizde demek çok doğru değil. Çünkü ülkemizde iş yerlerinde yönetici olanlar, kendilerine bağlı olarak çalışanlara karşı davranışlarında, kimi durumlarda farkına bile varmadan, mobbing uyguluyor. Anlam olarak bakıldığında: psikolojik şiddet, baskı, kuşatma demek oluyormuş Latince'de. Özgür Üniversite wikipedia'daki tanımlamaya göre:
Kendini göstermeyi ve iletişim oluşumunu etkilemek: Sözünüz kesilir, yaptığınız iş sürekli eleştirilir, jest ve bakışlarla ilişki kesilir, yazılı ve telefonda tehditler vs.
Sosyal ilişkilere saldırı: Kimse sizinle konuşmaz, diğerlerinden ayrılmış bir işyeri verilir, çalışanların sizinle ilişkiye geçmeleri yasaklanır, orada değilmişsiniz gibi davranılır.
İtibarınıza saldırı: Arkanızdan kötü konuşulur, asılsız söylentiler çıkarılır, kararlarınız sürekli sorgulanır, özgüveninizi olumsuz etkileyen bir iş yapmaya zorlanırsınız.
Kişinin yaşam kalitesi ve mesleki durumuna saldırı: Hiçbir özel göreviniz yoktur, sürdürmeniz için anlamsız ve sahip olduğunuzdan daha az nitelik gerektiren işler verilir, işiniz sürekli değiştirilir, özgüveninizi etkileyecek şekilde işler verilir.
Kişinin sağlığına doğrudan saldırı: Fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlanırsınız, fiziksel şiddet tehditleri yapılır, doğrudan cinsel taciz ve fiziksel zarar görürsünüz.
mobbing türlerinden sayılıyor. Yukarıdakileri okuyunca eminim bir çoğunuz işte bana da yapıldı demişşinizdir.
Son maddede sayılanı yaşayan fazla yoktur belki ama özellikle özgüveninizi etkileyecek yaklaşımlar, yöneticilerimizin bir çoğunun yaptığı temel saldırı biçimidir. Yeni mezunlara çok daha kolaylıkla ve pervasızca uygulanır bu yöntemler. Henüz iş yerinde nasıl davranılır, işler nasıl yürür bilgisine sahip olmayan genç, iş hayatının tamamını kendi iş yeri gibi zanneder. 'onca yıl okumuşsun ama boş, daha .... bile bilmiyorsun' mobbingdir mesela. Saldırdığınız kişinin bilgisine, kendine güvenine doğrudan saldırıdır yapılan. Böyle saldırılara karşı sağlam durabilmek zamanla gelişen bir özellik. Ancak, ne acıdır ki, herkes başaramaz bunu. Etrafınıza bakın; etliye sütlüye karışmayan, sessiz, yönetimin aldığı her kararı sorgulamadan uygulayan, kendi fikrini söylemekten çekinen, tek başına sorumluluk al(a)mayan bir dolu insan göreceksiniz. Bunların büyük çoğunluğu geçmişte mobbing kurbanıdır.
Çalışma ortamında geçirilen zaman, evde geçirdiğimizden fazladır. Hayatımızın büyük bölümünü kaplayan çalışma yaşamımızı kabusa çevirebilecek mobbing konusunda Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nde yarın akşam söyleşi yapılacak. Mobbing kurbanı olmak istemiyorsanız vakit ayırın...
EMO Ankara Şubesi Necatibey caddesi No:102/3 Kızılay - ANKARA
tel (312) 231 44 74

Yorumlar