Multimedia Home Platform lisansı

Yazının başlığı siz bir şey ifade etmediyse ve yayıncılık sektöründe çalışmıyorsanız devamını okumak sıkıcı gelebilir. Malum DVB adlı organizasyon (DVB-S/T/C/H gibi bir sürü standartı geliştirmiş Avrupa temelli yapı) etkileşimli televizyon standartı geliştirmek için kolları sıvamış ve açık standartlı (dikkat buyurun açık kaynak kodlu değil) Multimedia Home Platform (MHP) adlı seçeneği ortaya koymuştu. Avrupa Yayın Birliği, Avrupa Komisyonu gibi yapılarca önerilen standarta ait lisanslar açıklandığında çok ciddi hayal kırıklıkları yaşanmıştı. Hatta Avrupa Yayın Birliği, MHP'yi önerdiğini açıkladığı metni askıya almış ve bu yıl başlarında geri çektiğini duyurmuştu.
Bu kadar olaya yol açan neydi? Malum geliştirilen teknolojileri kullandığınızda lisans ödemeniz gerekiyor. Özellikle kullandığınız teknoloji ile kar elde ediyorsanız (mesela yifreli yayınlıyorsanız içeriğinizi) bu lisans artabiliyor. MHP'nin lisans haklarını yöneten VIA adlı şirketin ilk açıkladığı lisans ücretleri FTA (Free To Air:Ücretsiz Yayın-Şifresiz Yayın) yayıncıların da ciddi paralar ödemesi gerektiğini öngörüyordu. Kutu üreticileri zaten lisans ödeyecek, bir de FTA yayıncılardan ücret istenince, deyim yerindeyse kıyamet koptu.
12 Haziran 2008'de yapılan bir açıklama ile FTA yayıncılardan MHP lisansı istenmeyeceğine karar verilmiş. Avrupa'da ciddi bocalamaya gren MHP için kurtuluş olacak mı bu karar bekleyip göreceğiz...

Yorumlar