Ana içeriğe atla

Flashmob nedir? ODTÜ'deki eylem böyle midir?

Bir önceki yazıda duyurduğum etkinliğin bir flashmob etkinliği olduğunu dün gece öğrendim bir yemekte. Yemeğin katılımcıları meslektaşlar olunca ne ola ki bu flashmob diye konuşup çeşitli yorumlar yaptık. Flash bellek gibi bir şey mi acaba? Mobbing'le ilgisi olabilir mi? Mob mobilyanın kısaltması mı? Bu sabah, yazıya gelen yorumu okuyunca ve kısa bir google aramasının ardından hem flashmob'un ne olduğunu öğrenmiş oldum hem de okuduğum yazılardaki flashmob etkinlikleri ile ODTÜ'deki eylemin neden böylesi bir eylem olmaması gerektiğini üzerine bir şeyler karalamak gerekir dedim. Hele ki asfalt sıcak yatmayalım dedilerse vay ODTÜ'lünün bugününe diyorum sadece.
Okuduğum kadarıyla bir grup insanın, çoğunlukla saçma etkinlikleri yapmak için bir araya toplanıp hepberaber saçma etkinliğini gerçekleştirip etrafı şaşırtmak, bu arada eğlenmek, hoşça vakit geçirmek gibi faydalar sağlamak olarak tarif edilmiş flashmob. Şimdi ODTÜ'deki bu eylemi flashmob olarak düzenleyenler az önceki tanıma uyduğunu düşündükleri için yapmamıştır diye umuyorum.
Falshmob ile ilgili Yalıncak Kültür adlı sitedeki yazıyı buradan okuyabilirsiniz...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula