Ana içeriğe atla

Yeni internet spami: acaba beni de dinliyorlar mı?

Son günlerde elektronik ortamlarda sıklıkla dolaşan bir e-posta var. Cep telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini öğrenebilmek için önerilen iki yol var. Birinci hikayede kendi numaranızı başına kod koymadan, 0 bile yazmadan çevirmeniz. İkinci yöntem olarak ise başına 2 ve 0 koyarak çevirmeniz. Her iki durumda da karşınıza biri çıkarsa işte sizi dinleyen deniliyor. İnsanın ruhunda önemli biri olma kaygısı var sanırım. Mutlulukla arkadaşına abi beni de dinliyorlarmış, adama küfür ettim kapattım diye anlatanlara çok rastladım ya da beni dinlediğinizi biliyorum. Sizden korkmuyorum falan gibi :)
Şimdi bu spam'i çürütmek gerekiyor: Cep telefonlarında operatörlerin birden fazla başlangıç numarası var. 532/533/535/542/505 ile başlayan numaraları olması gibi. Arama kolaylığı gelsin diye operatör kendi başlangıç numarası ile aynı başlangıç numarasını taşıyan abonelerin birbirlerini ön numara çevirmeden tuşlama şansı getirmiş. Yani benim numaram 789 123 45 67 ise ben 789 ile başlayan herhangi bir numarayı doğrudan tuşlayarak konuşabilirim. Bu başlangıç numarasını bilerek seçtim ki herhangi bir operatör çağrışımı yapmasın.
Şimdi yukarıdaki örnekten devam edersek numaramız:0 789 123 45 67 yapmamız önerilen işlem ise numaramızın başına 2 ekleyerek aramak. Yani 2 0 789 123 45 67. Bakın şebeke ne yapıyor siz bu numarayı tuşladığınızda:0 789 207 89 12'yi arıyor. Dikkat ettiniz mi sistem 789'u kendi ekledi. Anlamlı bir numara için yeterli rakamı aldı ve gerisini önemsiz olarak çöpe attı. Eğer sistemde böyle bir numara varsa ve yanıt verirse tek öğrendiğiniz aaaa benim numaramın bir varyasyonu sistemde mevcutmuş bilgisi oluyor. Olaki böyle bir numara sistemde yok, bu durumda o numaranın "789 207 89 12" kullanılmadığını öğrenmiş oluyorsunuz. Kısacası dinlenip dinlenmediğinize ilişkin hiç bir bilgi edinmemiş oluyorsunuz.
Bu bilgiyi test edip deneyebilirsiniz. Kendi telefonunuzla aynı başlangıç numaralı bir telefon bulun. Sonra bu telefondan kendi numaranızı başına kod koymadan doğrudan çevirin. Ne oldu? Çaldı değil mi telefonunuz :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula