Ankara - trafik - tramvay

Turan Güneş Bulvarı, Yıldız'dan başlayıp Konya yoluna kadar uzanan uzun bir bulvar. Bu bulvarın asfaltıyla ilgili yaz sonu gibi başlatılan çalışmalar bu sabah tüm trafiğin tıkanmasıyla neticelenmeye yüz tuttu. İnsanları değil araçları taşımaya yönelik tasarlanan yolları, bir türlü bitirilemeyen raylı sistemleri, gittikçe yok edilen kaldırımları ile başkentimiz iyice yaşanır (!) hale geliyor.
Bu güne kadar gittiğim tüm Avrupa kentlerinde gördüğüm tramvay, neden Ankara ulaşımında düşünülmez? Bu soruyu hep soruyorum kendime. Bu güne kadar doyurucu bir yanıt bulamadım. Bilenler varsa paylaşsalar, öğrenmiş olurum...

Yorumlar

  1. o sabah tikanan trafigi bizzat yasamis ve isyerine abartisiz 2 saatte ulasmis biri olarak yasadigim izdirap, yine de Putin'in Ankara ziyaretinde c.baskanligi koskunde onuruna verilen davetin gecesinde cankaya yildiz kavsaginda yasanan trafik rezaletine es deger degildi.
    tramvayi bilemiyorum ama ankaray ya da metro insaati icin ozellikle ankaranın guneyi icin-nenehatun, r.galip, cinnah- caddelerinin aşırı dik/yokuslu olması sebebiyle mumkun olmadigi soylenmisti..

    YanıtlaSil
  2. dediğinizde haklısınız. ben de duymuştum çok dik yokuşlarda tramvay uygun olmayabilir diye. ama mesela eskişehir yolunu 4 gidiş-4 geliş yapacaklarına birer şeridi tramvaya ayırsalardı metroya kazılan tünelden daha ucuza malolmaz mıydı? yerel seçimler yaklaşıyor. umarım yeni seçilecek başkanın önceliği raylı sistem olur.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.