LCD mi plasma mı derken bir de OLED çıktı

Televizyon (daha geniş düşünür ve söylersek ekran-monitör İngilizcesiyle display) sektöründe bir süredir LCD mi plazma mı tartışması sürüyor. Benim yakınlarım arasında da plazma mı alsam lcd mi sorusunu soranlar var. Şimdilerde OLED adlı yeni bir teknolojiden bahsedilmeye başladı. İlk olarak Teknosohbet adlı internette yayınlanan teknoloji sohbet programında dinledim OLED'i. IFA'da (tüketici elektroniği fuarı - Berlin / Almanya) OLED ekranlarını sergilemeye başladıklarından bahsediliyordu programda. Bu bilgilerin ardında kısa bir internet araştırması yaptım. Çoğunlukla İngilizce sayfalarda olan bilgilerin bir bölümünü siz değerli okuyucularımla paylaşayım istedim.
OLED, Organic Light Emitting Diode (organik ışık saçan diyot) adlı bir teknoloji, aslında yeni bir teknoloji değil. Konuyla ilgili ilk çalışmalar 1950'li yıllarda başlamış. 1980'lerde Eastman Kodak'da Dr. Ching Tang ve Steven Van Slyke OLED olarak adlandırılan ilk keşfi yapmış. OLED'in çalışma prensipleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler için yazının sonundaki bağlantılara bakabilirsiniz. Bu yazının amacı OLED'in ticari olarak LCD ve plasma ekranlara rakip olma durumuna ilişkin.
LCD'lerde ihtiyaç duyulan arka aydınlatma OLED'lerde gerekmiyor. Bu nedenle çok daha ince ve az enerji tüketen ekranlar üretilebiliyor. İnceliğin yanısıra üretim maliyetleri de LCD'ye göre daha düşük. Çok daha basit tekniklerle OLED'ler üretilebiliyor. Hareketli görüntülerin ekrana yansıması çok daha hızlı oluyor. Bükülebilir, giyilebilir ekranlar yapmak da OLED ile olanaklı hale geliyor. Peki madem bu kadar iyi neden OLED'ler yaygınlaşmadı. Sorunun yanıtını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.
Kısaca özetlemem gerekirse OLED'de kullanılan maddelerin yaşam ömrü fazla değil. Bu kullanım ömrünü arttırmak için çabalayan çok şirket var. Samsung bu konuda başı çekiyor gibi duruyor. 40"'lik OLED TV'sinin duyurusunu yapmış durumda. Sony ise XEL-1 model OLED TV'sinin tanıtımını yapıyor. XEL-1 11" boyutunda. Bu ömrün (kullanım saati) ne kadar olduğuna ilişkin çeşitli rivayetler var. Sony'nin XEL-1'inin ömrünün 17000 saat olduğuna ilişkin internette dolaşan haberler var. Bu durumda 6 sene civarında bir ömürden söz ediliyor. Sony'nin açıklamalarının 30000 saat ömründe olduğu şeklinde bilgiler olsa bile Sony.com sayfasında bu konuya ilişkin bilgi bulamadım. Amerika satış fiyatı 2500 $ civarında.

Yorumlar