Cuma, Nisan 23, 2010

Güney Kore'de etkileşimli televizyon kullanımına ilişkin bir örnek

Güney Kore, teknolojinin kullanımı konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre Güney Kore e-Devlet uygulamaları konusunda 2007 yılında olduğu gibi birinci sırada yer almıştır. Teknolojinin kullanımının yanı sıra geliştirilmesi boyutunda birçok Güney Kore şirketi dünya çapında pazarlanan ürünlere sahiptir. Hyundai, Samsung, LG gibi şirketler ilk akla gelenler olarak sıralanabilir.
Güney Kore’nin e-Devlet konusundaki önderliğine bir katkı da Gangnam bölgesindeki sayısal televizyon tabanlı etkileşimli uygulamanın e-Devlet hizmetlerinde kullanımı eklenmiştir. New York merkezli Intelligent Community Forum (Akıllı Topluluklar Forumu) tarafından 2008 yılında ilk 7 topluluk arasında seçilen Gangnam bölgesi hizmetlerini elektronik ortama taşıma konusundaki çalışmalarında 1995 yılında başlamıştır. 1997 yılında yerel alan ağıyla birbirine bağlı hükümet ofislerine ve kiosklardan vergi ödeme işlemlerinin gerçekleştirilebildiği bir altyapıya sahiptir. 1999 yılında sistem tüm kayıt, izin ve diğer vatandaşlık hizmetlerinin çevrim içi yapılabildiği hale getirilmiştir. 2002 yılında web ortamına taşınan e-Devlet hizmetleri teknolojinin gelişmesine paralel şekilde güncellenmesini sürdürmüştür. 2005 yılında kamu çalışanlarına kişisel el bilgisayarları dağıtılarak hareketli ortamlarda elektronik hizmetlere erişimleri sağlanmıştır.
2006 yılında herhangi bir nedenle çevrim içi olamayan vatandaşlar düşünülerek web ortamında verilen hizmetlerin önemli bir bölümü etkileşimli televizyon altyapısında sunulmaya başlanmıştır. 34 başlık altında sunulan hizmetlere erişim için evlerdeki televizyon cihazları ve uygun set üstü kutuları yeterli olmaktadır. Televizyon üzerinden sunulan hizmetler arasında uzaktan eğitim projeleri de bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.