Pazartesi, Ağustos 15, 2011

İletişim ve Teknoloji / Haluk Geray

Kitabın tam adı yazının başlığında kullandığım bölümünden daha uzun aslında: İletişim ve Teknoloji Uluslararası Birikim Düzeninde Yeni Medya Politikaları. Geray, iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan yeni dünya düzenine, benim gibi teknik insanların pek aklına gelmeyen boyutuyla yaklaşıyor. Yeni medyanın bugünlerde sıklıkla tartışılan kapitalizm krizlerini aşmak için kullanılan araçlardan birisi olması, kitabın ana konusunu oluşturuyor. Ütopya yayınlarından Ocak 2003 yılında çıkan kitap, 215 sayfa ve 10 bölümden oluşuyor.

Taş tabletlerden papirüslere uzanan süreçte dünyanın ve iletişimin geçirdiği aşamaları herkesin anlayacağı bir dille kaleme alan Giriş bölümü, konunun bu boyutuna yabancı olanları kitaba hazırlıyor. Yeni medya nedir ile başlayan kitap, ekonominin geçirdiği dönüşüme dikkat çekerek bu dönüşümün iletişim dünyasına etkilerini irdeliyor. Merkez ülkelerin çevre ile ilişkileri, yeni medya alanındaki yaklaşımları açıklayıcı nitelikte olduğu, kitap ile somut şekilde gözler önüne seriliyor. Bu anlamda kitabın Ekonomide Yeniden Yapılanma başlıklı dördüncü bölümü ile (s.62-73) ve İletişimde Serbestleşme Politikaları başlıklı beşinci bölümü (s.74-97) oldukça aydınlatıcı.

Haluk Geray, TÜBİTAK'a bağlı Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Enstitüsü tarafından hazırlanan Türkiye Ulusal Enformasyon Altyapısı Anaplanı (TUENA) çalışmasında danışman olarak görev yapmış. Ülkemizin enformasyon altyapısı konusunda hazırlanmış bu önemli çalışmanın önerilerinin ne derece uygulandığı, Geray'ın kitabında irdelenmiş. TUENA'nın sonuç raporuna buradan erişebilirsiniz. TUENA ile birlikte ülkemizin bilgi teknolojileri konusunda tarihçesine bakmak isteyenler için Devlet Planlama Teşkilatı'nın Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı'nın web sayfası iyi bir kaynak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.