Ana içeriğe atla

Horizon, Liberty Global'ın oyunu değiştirecek platformu

Uzunca bir süre önce, yeni yayın teknolojileri başlıklı sunumu yaptıktan sonra "Televizyonun geleceği nasıl olacak?" sorusuna verdiğim yanıt, 8 Eylül 2011'de Amsterdam'da Liberty Global'ın tanıttığı Horizon'ı andırıyordu. "Ev içerisinde internet bağlantısını sağlayıp, aldığı içeriği evdeki tüm ekranlara dağıtan bir kutu olacak. Televizyon, bildiğimiz klasik akışlı yayından ibaret olmayacak. İstediğimiz içeriği, istediğimiz zaman, istediğimiz yerden izleyebileceğiz..."

Eylül ayının başında Amsterdam'da, yayın sektörünün kalbinin attığı ve blog yazarınızın her yıl internet sayfalarından, yorumlardan edindikleriyle takip ettiği IBC'nin açılış gününde, Mike Fries (Liberty Global'ın CEO'su ve Başkanı) Horizon platformunu tanıtmış. Platformun merkezinde multimedia gateway olarak adlandırılan bilgisayarı var. Liberty Global'ınaçıklamasından öğrendiğime göre bu bilgisayarı Samsung üretmiş. Cihazın içerisinde Intel Atom CE Media işlemcisi var. Middleware (arayazılım) NDS'in imali olacakmış. Şifreleme işlerini Nagravision, NAGRA Media Access ile çözmüş. MoCA veWiFi destekli cihaz aynı zamanda DLNA ekosistemine de dahil olacak.

Peki Horizon Avrupa'da ne zaman görücüye çıkacak? Gene IBC'deki açıklamalara göre 2012'nin ilk çeyreğinde Hollanda'da UPC tarafından sunulacak. Hemen ardından UPC Cablecomm ile İsviçre'de ve Unitymedia ile Almanya'da hizmeti kullanmak mümkün olacak.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula