Pazartesi, Eylül 12, 2011

Horizon, Liberty Global'ın oyunu değiştirecek platformu

Uzunca bir süre önce, yeni yayın teknolojileri başlıklı sunumu yaptıktan sonra "Televizyonun geleceği nasıl olacak?" sorusuna verdiğim yanıt, 8 Eylül 2011'de Amsterdam'da Liberty Global'ın tanıttığı Horizon'ı andırıyordu. "Ev içerisinde internet bağlantısını sağlayıp, aldığı içeriği evdeki tüm ekranlara dağıtan bir kutu olacak. Televizyon, bildiğimiz klasik akışlı yayından ibaret olmayacak. İstediğimiz içeriği, istediğimiz zaman, istediğimiz yerden izleyebileceğiz..."

Eylül ayının başında Amsterdam'da, yayın sektörünün kalbinin attığı ve blog yazarınızın her yıl internet sayfalarından, yorumlardan edindikleriyle takip ettiği IBC'nin açılış gününde, Mike Fries (Liberty Global'ın CEO'su ve Başkanı) Horizon platformunu tanıtmış. Platformun merkezinde multimedia gateway olarak adlandırılan bilgisayarı var. Liberty Global'ınaçıklamasından öğrendiğime göre bu bilgisayarı Samsung üretmiş. Cihazın içerisinde Intel Atom CE Media işlemcisi var. Middleware (arayazılım) NDS'in imali olacakmış. Şifreleme işlerini Nagravision, NAGRA Media Access ile çözmüş. MoCA veWiFi destekli cihaz aynı zamanda DLNA ekosistemine de dahil olacak.

Peki Horizon Avrupa'da ne zaman görücüye çıkacak? Gene IBC'deki açıklamalara göre 2012'nin ilk çeyreğinde Hollanda'da UPC tarafından sunulacak. Hemen ardından UPC Cablecomm ile İsviçre'de ve Unitymedia ile Almanya'da hizmeti kullanmak mümkün olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.