Ana içeriğe atla

Avrupa Birliği ülkelerinde televizyon yayınına erişim istatistikleri

Uydu, karasal ve kablo olmak üzere üç farklı yöntem (IPTV'yi kablo olarak değerlendirirsek) kullanılabilir televizyon yayınını izlemek için. Bu üç farklı yöntemden uydu uzun süredir sayısal kodlanmış olarak sunulmaktaydı. Kablo yayını hem analog hem de sayısal olarak sunulmaya devam ediyor. Karasal yayın ise 1990'ların sonlarından başlayarak sayısallaşıyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin büyük bölümünde karasal televizyon yayınlarının sayısallaştırılması tamamlanmış durumda. Birkaç üye ülkede süreç devam ediyor. Sayısal karasal dönüşüme ilişkin son verileri buradan kontrol edebilirsiniz. 
Bu, belki de gereksiz, girişten sonra gelelim yazının konusuna. AB üyesi ülkelerde halka sunulan dört yöntem hangi oranlarda tercih ediliyor. Bu sorunun yanıtını burada yayınlanan bir istatistikte buldum. Bilgiler, Avrupa Komisyonu'nun E-Communications Household Survey başlıklı çalışmasından. Çalışmanın yayın tarihi Haziran 2012. Oldukça güncel sayılabilir.

Raporun 85. sayfasında yer alan yukarıda gördüğünüz grafikte AB üyesi 25 ülkenin ortalamasının yer alıyor. Buna göre analog televizyon seyredenlerin oranının 2006'dan 2011'e gelinceye kadar %50'den %20'ye düştüğü görülüyor. 2006'da %5 olan sayısal karasal yayının payı ise 2011'de %33'e çıkmış. 2011 yılındaki bu oranın sayısal kablo ile aynı olması dikkat çekicidir. 
Aynı raporun bir sonraki sayfasında ülke ayrıntılarının verildiği bir tablo yer alıyor. Yukarıda gördüğünüz söz konusu tablo oldukça ilginç bilgiler içeriyor. AB üyesi 27 ülkenin coğrafi, büyüklük ve gelir durumlarının farklılıkları televizyon alış yöntemlerine de yansımış durumda. Rapora göre analog karasal yayın en çok %89'la Yunanistan ve ardından %68'le Güney Kıbrıs'ta izleniyor. Hollanda ve Belçika'da ise analog karasal ile yayın izleyen yok. Belçika'da analog ve sayısal kablonun toplam payı %74'ü buluyor. Yunanistan'da bu oran ise sadece %4. Peki uydu üzerinden yayın izleyenlerin oranı ne kadar diye baktığımızda %47 ile Avusturya'nın başı çektiği görülüyor. 
Ülkemizde televizyon yayınlarına erişimle ilgili sağlıklı istatistikler bulmak pek kolay değil. Kablo ve paralı uydu abonelik sayıları dışındaki veriler tahmini olmaktan öteye gidemiyor. Eutelsat'ın Cable & Satellite TV Survey 2010 adlı araştırmasına göre ülkemizde analog karasal yayın izleyenlerin oranı % 28, uydu % 64 ve kablo % 8.

Yorumlar

  1. İnternette takılmak varken siz hâlâ sınalgı mı izliyorsunuz?

    YanıtlaSil
  2. izlemiyorum ama gelin görün ki bu alanda çalışıyorum. kaderin cilvesi. bu arada sınalgı kelimesini öğrenmiş oldum sayenizde. benim gibi bilmeyen için sınalgı = televizyon.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik