Ana içeriğe atla

Gaziantep - 1

Uzuuun zaman olmuştu gezi kategorisinde yazı eklemeyeli. 2008 yılında Prag'dan satın aldığım bloknota sadece gezilerde not almaya karar vermiştim. Bugün bu deftere notlar alırken, son kaydın gene 2008'de alındığını gördüm. Hayatımda epey şey değişti 2008'den bu yana. Ev ve iş adreslerim değişti mesela. Arabamız değişti. Kafamdaki saç telinin sayısı, sakalımın rengi değişti. Artık gözlük kullanmak zorundayım mesela. Bir çok şey değişti bu 5 yıl içerisinde. Bugün farkettim ki içimdeki keşfetme isteği, yeni şeyler görmenin heyecanı, bilmediğim bir yerde kaybolmanın keyfi değişmemiş.
Uzuuun bir giriş oldu. Mazur görün artık 5 yıl olmuş böyle bir şey yapmayalı. Gelelim yazının başlığına. Güneydoğu Anadolu'nun en büyük kentine haftasonu kaçamağının notları okuyacaklarınız. Fotografları döndüğümde, tembellik hakkımı kullandıktan sonra ekleyeceğim. Şimdilik gördüklerimi, okuduklarımı paylaşmakla yetineceğim. Cuma akşamüstünden pazar akşamüstüne kadar iki gece ve yaklaşık iki günlük bir gezi planladık. Daha önceki gezilerimizde yapmadığım kadar ayrıntılı bir plan yaptım bu kez. Süre kısıtlı olunca belki, belki de plansız gezilerin sonradan yarattığı pişmanlıktan neredeyse saate kadar detaylandırdım planımı. İlk günün sonunda bu notları alırken, uçakta yazdıklarıma bakınca planı harfiyen uyguladığımı gördüm. Buyurun ilk gün planına:
17.30: İmam Çağdaş'ta lahmacun
Bedesten, çarşılar, sokaklar
18.45: Tahmis kahvesinde menengiç kahvesi
sokaklar, sokaklar
19.45: Bayazhan
Mekanlara ilişkin değerlendirmeler ilerleyen yazılarda yer alacak. İlk gözlemlerle Tahmis beklediğimden etkileyici ve sıcak, menengiç kahvesi tahminimden lezzetli. İmam Çağdaş'ın lahmacunu ise lezzetli ancak beklediğimden daha az sarmısaklı ve daha yavan. Bayazhan ise beklediğim gibi pahalı.
Yukarıdaki satırlara hemen bir düzeltme yazmalıyım. Aslında yazdığımı silerek de yapabilirdim bu düzeltmeyi, ancak benim gibi yanılanlar olabilir diye olduğu gibi bıraktım yukarıdaki hatalı tespitimi. Tespit Çağdaş'ın lahmacununa ilişkin. Demiştim ki beklediğimden daha az sarmısaklı. Oysa havalar ısınınca lahmacuna armısak hiç konulmazmış. Onun yerini biber alırmış. İkinci hata ise yavanlığa ilişkin yazdığımda. Limon sıkıp arasına maydanoz konulunca yavanlık falan kalmıyor.
Sonraki günlerin planında Zeugma ve Medusa müzeleri, Bey mahallesi, Bakırcılar çarşısı, Aşina ve Metanet lokantası ve elbette Katmerci Zekeriya Usta var. Yerini bugünden keşfettim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...