Ana içeriğe atla

Gaziantep -2

Ayıntab'taki son saatlerimiz. Toplamda 48 saatlik gezimizi bitirirken gözlediklerimi unutmadan yazayım.
  • Kebapçıların büyük çoğunluğunda sadece kebap yapılıyor. Yani pide / lahmacun fırınları yok. Haliyle lahmacun bulunmuyor. Çorba da yok. Kaşık salata, yoğurt ve içecekler kebapla birlikte istenirse sunuluyor. Kebaplar metal tabaklarda, yanında közlenmiş biber ile servis ediliyor. Etler bir yaşında erkek koyun. Toklu deniliyor. Büyükbaştan kebap yapılmıyor. Bizim gittiğimiz Halil Usta ve Mehmet Usta, ki ikisi  kardeşmiş, kebabın sonunda birer küşneme ikram ediyor.
  • Kent, turizmin gelişmesi için epey yatırım yapmış. Sadece Zeugma müzesini görmek için bile kente gelmek gerekir. Esnaf yardımsever ve gözü gönlü tok insanlar. Gezimiz boyunca karşılaştığımız tüm esnaf için bu tespitim geçerli.
  • Baklava, kadayıf ve şöbiyet kentte en çok karşılaştığımız tatlılar. Baklavanın muska, kare, havuç dilimi gibi çeşitlemeleri var. Şöbiyet Ankara'da bildiğim şekillerde değil. Zeki İnal'ın şöbiyeti gerçekten çok lezzetli. Ankara'da padişah / sultan diye satılan tatlıdan bir imalatçıda gördüm sadece. Onunla sohbetimizde Gaziantep'te bu tatlıyı tek yapanın kendisi olduğunu öğrendim. Ağızlı kadayıf, belli tarihlerde bulunabilen yöreye özel bir kadayıf. Ağız, yeni doğum yapan hayvanın ilk sütüne deniliyor. yavrunun gelişimi için çok özel olan bu sütün kadayıfta kullanılması insanı üzüyor. Tabii kebapları yerken, yediğimizin henüz bir yaşındaki hayvanlar olduğunu pek hatırlamıyoruz. Bu da vejeteryan olmayan bizlerin tutarsızlığı sanırım.
  • Merkezi bir otelde kalırsanız, kent içinde ulaşım aracı kullanmanıza gerek yok. En uzak yerde Zeugma müzesine yürüyerek 20-25 dakikada gidilebiliyor.
  • Ayıntab'ın Fransız işgalinden kurtulma mücadelesinde önemli katkıları olan Karayılan'ın mezarı kent merkezinde, Şıh Fettullah Camii bahçesinde. Bu notları Karayılan için yakılan bir türkünün sözleriyle bitireyim:
Karayılan derki harbe oturak
Kilis yollarından kelle getirek
Nerde düşman varsa orda bitirek
Vurun Antepliler namus günüdür

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...