Ana içeriğe atla

RTÜK'ten önemli açıklama

Eğer son dakikada bir değişiklik olmaz ise, önümüzdeki hafta bugün itibariyle (16 Nisan) T1 olarak adlandırılan ulusal karasal sayısal lisansların dağıtım ihaleleri başlamış olacak. 2006 yılından beri devam eden sayısal karasal yayın macerası mutlu sona ulaşacak sonunda. Tüm ülke vatandaşlarını yakından ilgilendiren bu sürece dair yazılı basında pek habere rastlamadım. Televizyon izlemediğim için görsel basında konu edildi mi bilemiyorum. Medya haberleri veren internet sitelerinde bile ihaleleri ele alan yazılar görmedim. Bu kadar önemli bir ihale neden böyle sessizlikle bekleniyor bilemiyorum. 
İhalelerin başlamasına bir hafta kala RTÜK'ten gelen açıklama, sürece ilişkin belirsizlikleri ortadan kaldıracak kadar net. Açıklamada öne çıkanları maddelersem:
  • Sayısal karasal yayında 33 ulusal özel, 10 TRT, 4 bölgesel ve 7 yerel ile birlikte toplam 54 televizyon yayını izlenebilecek. Bu yayınların 12 adeti yüksek tanımlamalı (High Definition: HD) olacak. Günümüzde başkentin çoğu mahallesinde bile kablo tv şebekesinin olmadığı, karasal analog yayınların teknik kalitesizliği düşünüldüğünde uydu/IP seçeneği dışında TV izlemek neredeyse olanaksızken, sayısal karasal ile 54 yüksek kalitede kanal TV piyasasında dengeleri değiştirecektir. Hele bu kanallar, açıklamada yer aldığı gibi " vatandaşların herhangi bir ücret ödemeden yüksek çözünürlüklü (HD) yayınlar dâhil tüm karasal televizyon yayınlarını izleyebilmesi sağlanacaktır." ücretsiz erişim olursa, iş çok değişir. Kişisel olarak, neredeyse çıktığından beri sürdürdüğüm kablo tv aboneliğini iptal ederim. Zaten TV izlediğim yok, izlemek isteyenler için de sayısal karasalda yer alacak kanallar yeterli olacaktır. Özel olarak izlemek istediğimiz şeyleri  de internetten ücretsiz bulabiliyoruz. 
  • İhalesi yapılacak olan sadece karasal ortamdaki yayınları ilgilendirmektedir. Yani karasal lisans alamayacak kanallar (6112'deki ismiyle medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar) uydu / kablo (IPTV de kablo olarak adlandırıldı) ortamlarında lisanslı olduğu sürece yayınlarını sürdürebilecek. 
  • İhale ile frekansların ömür boyu devri gibi bir durum yok. Süre belli: 10 yıl. Frekansların ne için kullanılacağı belli: sayısal karasal TV yayını. Ayrıca frekans (doğru adıyla multipleks kapasitesi) devri söz konusu değil. Yayından vazgeçen ya da lisanslamanın ardından 2 yıl içinde yayına geçmeyen kuruluş hakkını RTÜK'e iade edecek. 
  • 61-69. kanalların ne olacağı RTÜK'ün açıklaması ile netleşmiş oldu. Tam adı Long Term Evolution olan LTE ve 4G olarak bilinen yeni nesil mobil hizmetlere tahsis edilecek bu bant 2015 sonrası. 
Bu aralar, farklı sebeplerle sürecin AB ülkelerinde işleyişini inceliyorum. Yakında blogumda Birleşik Krallık ve Almanya'da analog karasal yayından sayısal karasala geçiş sürecinin nasıl yaşandığını anlatan yazılar yayınlayacağım. 
17 Nisan 2013 tarihinde Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin düzenlediği panelde buluşmak dileğiyle....
bir küçük ama önemli rica: Ocak 2013 itibariyle Facebook, Twitter, LinkedIn hesaplarımın tümünü kapatmış bulunuyorum. Hesabım olmayınca yazdığım blog yazılarını buralarda duyurma olanağım yok. Eğer yazıların okunmasının iyi olacağını düşünüyorsanız, yazıların sonundaki paylaş butonunu kullanabilirsiniz...Şimdiden teşekkürler
hesaplarımı neden kapattığım ise bir başka yazının konusu....

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...