Dutdibi Kahvesi, Adatepe / Küçükkuyu / Çanakkale

Adı, kendini bu kadar belli eden kaç mekan vardır? Dut ağacının dibindeki bu kır kahvesi, Adatepe köyü meydanında. Adatepe, Küçükkuyu'nun yanıbaşında bir dağ köyü. Tarihi epeeey eskilere dayanan, zamanında Rum ve Türkmen sakinleriyle barış içinde yaşamış şimdilerde İstanbul'dan bunalan kent kaçkınlarınca sahiplenilmiş 250 civarındaki hanesiyle, benim tabirimle Butik Köy.
Her şeyin butiğinin makbul olduğu garip bir zamandan geçiyoruz. Geçenlerde Gazi Osman Paşa'da bir balık lokantasının tabelasında görüp şaşırmıştık eşimle: Butik balık lokantası. Her anlamda garip zamanlardan geçiyoruz. Bugün tarihli Cumhuriyet gazetesinde Dr. Ergin Yıldızoğlu'nun yazısını eğer okumadıysanız mutlaka okuyun. Zamanın ruhu, Zeitgeist, çokça anlamının dışında kullanılan bir kelime. Yıldızoğlu gibi kavramın içini dolduran makale yazanlar çok değil ne yazık ki.
Konuyu dağıtmadan, Dut Dibi Kahvesi'ne dönelim. Tarihte gözetleme noktası olarak kullanılan Zeus Altarı tabelasını izleyerek ulaşabileceğiniz bu Butik Köy, yaşayan 18-20 hanesiyle yaz aylarında hareketli bir dağ köyü. Adı, bağlı olduğu Küçükkuyu'dan çok bilinse, arsaların fiyatı büyükkentlerle yarışsa bile aslında bir dağ köyü. Taş Mektep gibi, yaz aylarında kendisini felsefeye / keyif ve bilgi aktaran kurslara vermek isteyen bizler gibi kent bunalanlarına da ev sahipliği yapıyor.
Köyde Zeus Han gibi butik oteller var. Butik köye yakışan, az odalı, kaliteli servisli oteller gene temelde kent kaçkınlarına hitabediyor.
tel (0 286) 752 65 37

Yorumlar