DVB-T2 lisansları

Uzun yıllardır beklenen sayısal karasal televizyon, sonunda kurulacak gibi görülüyor. Ulusal ve bölgesel lisanslar dağıtıldı. Yerel lisansların dağıtılmasına devam ediliyor. Ulusal ve bölgesel lisanslar için ne kadar bedel ödenecek? Toplam kaç ulusal, kaç yerel lisans dağıtıldı? Hangi bölgede kaç ulusal kaç yerel yayıncı olacak? Bu sorulara, RTÜK web sayfasından derlediğim bilgiler ışığında yanıt vereyim:
  • 11'i HD, 22'si SD olmak üzere, toplam 33 adet ulusal lisans sahibi medya hizmet sağlayıcı şirket var. Bu 33 şirketin ödeyeceği toplam lisans bedeli 820 Milyon 850 Bin TL.
  • 4'er tanesi Marmara ve Karadeniz, 3'ü Akdeniz ve Ege ile 2'şer tanesi İç Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere toplam 20 adet bölgesel lisans sahibi medya hizmet sağlayıcı şirket var. Bu 20 şirketin ödeyeceği toplam lisans bedeli ise 14 Milyon 760 Bin TL. Aslında her bölge için 4'er lisans planlandığını ve toplamda 28 bölgesel lisans için frekans planı hazırlandığını hatırlatayım. Ancak, yeterlilik alan firma sayısı çoğu bölgede 4'ün altındaydı. 
  • Ulusal ve bölgesel lisansları topladığımızda karşımıza 53 adet medya hizmet sağlayıcı şirketin ödeyeceği 835 Milyon 610 Bin TL lisans bedeli çıkıyor. Bu bedellerin 10 yıllık lisanslar karşılığında ödeneceğini hatırlatayım. 
Buna göre yerel yayıncıların da ekleneceğini unutmadan hali hazırdaki listelere göre her bölge için toplam yayın sayısı şu şekilde oluşuyor:
Marmara    : 11 HD + 26 SD
Karadeniz  : 11 HD + 26 SD
Ege             : 11 HD + 25 SD 
Akdeniz      : 11 HD + 25 SD
İç Anadolu  : 11 HD + 24 SD
Doğu And . : 11 HD + 24 SD
G.D.A.D .   : 11 HD + 24 SD 
not: Fotografta görülen Appear TV'nin DVB-T2 yayınları için ürettiği cihaz. Appear TV, Norveç'li bir firma. Tandberg'in eski çalışanları tarafından kurulmuş. DVB-T2 konusunda iddialı ürünlerle pazarın önemli oyuncularından birisi olacağa benziyor.

Yorumlar