Hocaefendi'nin Sandukası / Emre KONGAR

Adalet Ağaoğlu'nun Roman-tik Bir Viyana Yazı adlı romanını okuduktan sonra, romanla ilgili yazılan yazılara baktım. Hocaefendi'nin Sandukası'nın ismini o yazılarda gördüm. Geçen pazar günü dolaşırken Kızılırmak caddesinde seyyar tezgahlı sahaftan aldım romanı. İlk baskısını Aralık 1989'da Remzi Kitabevi yapmış. Benim okuduğum Nisan 1990 tarihli beşinci baskısıydı. 166 sayfalık romanı bir iki saat içerisinde bitirdim. 
Ağaoğlu'nun romanını değerlendiren akademisyen, Roman-tik Bir Viyana Yazı ile Hocaefendi'nin Sandukası'nın tarz olarak birbirine benzediğinden bahsetmişti. Gerçekten de her iki roman, alışılageldik roman tarzında kaleme alınmamış. Her iki romanda da, yazar, kendi ismiyle romanın bir kahramanı. Aynı tarzın kullanıldığı bir başka roman ise Kaan Arslanoğlu'nun Reenkarnasyon Kulubü'dür. Kendisini gerçek kimliği ile roman kahramanı yapmak, herşeyi bilen anlatıcıyı kullanmamayı da gerektiriyor. Bu durumda akış ve kurgu, klasik romandan ayrılmak durumunda kalıyor. Yeniliklerden hoşlananlar için keyifli bir tarz. 
Hocaefendi'nin Sandukası'nda roman kahramanı Emre Kongar'ın bulduğu el yazmalarında anlatılan hikaye Fatih Sultan Mehmet döneminde geçiyor. Felsefi tartışmalara göndermeler, tarihi ayrıntılarla süslü, mektuplar / raporlarla bölümlendirilmiş ve kimi raporların kaybolmasından ötürü zamanda kopmalarla dolu bir metin var karşımızda. Yazar Emre Kongar, zor olanı başarmış. Bu kadar kısa bir romanda bu kadar fazla gönderme ve imayı sığdırmak kolay değil. 
Hocaefendi'nin kim olduğunun bence önemi yok. Ancak çok merak edenler için romanda fazlasıyla ipucu olduğunu belirteyim. Hekimbaşı ve akademisyen olup, özellikle çocukları sağlığına kavuşturmak için hastane açan; ailesi Kerkük kökenli olan çok kişi yaşamamıştır ülkemizde. 

Yorumlar