Pazar, Ağustos 11, 2013

Bitmeyen Yolculuk Oğuzhan Müftüoğlu Kitabı / Adnan Bostancıoğlu

1970 - 1980 arasındaki 10 yılllık dönem içerisinde iki askeri müdahale geçirmiş bir ülkeyiz. Birisi muhtıra, birisi darbe şeklinde gerçekleşen bu iki müdahalenin etkilerini bugün de yaşadığımızı düşünüyorum. Yaşadığım ülke ve dünyaya dair dertlerim var. Daha iyi nasıl olabilir sorusunun yanıtını araken, geçmişte nelerin yaşandığını bilmek yararlı oluyor.
Oğuzhan Müftüoğlu, bu 10 yıllık dönemin merkezindeki bir isim. Onun baktığı noktadan yaşananları öğrenmek isteyenler için Bitmeyen Yolculuk iyi bir kaynak. Dönemi anlatan başka anı kitapları da okudum. Halen okumakta olduğum Gün Zileli'nin anıları da gene aynı döneme ilişkin bir başka tanıklık. Bu yazıda ve döneme tanıklık eden diğer anı kitaplarıyla ilgili yazılarımda yaşananlara, anlatılanlara ilişkin yorum yapmayacağım. Her olayı tarihsel koşullarıyla değerlendirmek gerektiğine inananlardanım. Bugünden durup, yaşananların sonuçlarını bilerek yorum yapmak kolay, ancak yanlış. Kendi adıma çabaladığım, o günlerde yaşananları okuyup bugün benzer durumlar karşısında doğru tavırlar geliştirme yeteneğine kavuşmak. 
Şubat 2011'de ilk baskısını yapan nehir söyleşi tarzındaki kitap Ayrıntı yayınlarından çıkmış. Benim okuduğum aynı tarihli dördüncü baskısıydı. 328 sayfalık anılar, kısa sürede okunuyor. Bir konuya değinerek bu yazıyı bitireyim. Müftüoğlu anılarında daha çok süreçleri değerlendiriyor. Kişilerle ilgili, özellikle özel hayatlarına dair yorumlar yok kitapta. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.