Salı, Eylül 03, 2013

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan Türkiye Elektronik ve Haberleşme Sektörü 3 aylık verileri

Arayana bilgi / belge çok. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK), elektronik haberleşme sektörünün üç aylık verilerini yayınladı. Yayınlanan son veriler, ikinci çeyreğe ait. Nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan üç aylık dönemin verileri incelendiğinde ilginç sonuçlar görülüyor. Televizyon dünyasını ilgilendiren verilerin, önemli gördüklerimi maddeler halinde paylaşmak isterim:
  •  Kablo TV abone sayısı 1213517. Türksat'ın abone sayısı 2012'in birinci çeyreğinde 1277355. Büyük değişiklik görünmüyor. Sayısal kablo hizmetinin ise abone sayısı 568803. Bu sayılara bakınca şaşırmamak elde değil. Kablo TV'ye abone olan hanelerin yarısından fazlasının, o kadar kampanyalara karşın, sayısal kabloya geçmeye razı edilemediği görülüyor. Bildiğim kadarıyla analog kablonun ulaştığı tüm hanelerde sayısal kablo olanağı da var. Ancak, anlaşılan televizyon alıcısına (ekrana/cihaza) tonla para yatıran halkımız, bu ekranların hakkı verecek yayın için ek para vermek istemiyor.
  •  IPTV abonesi sayısı ise 213695. İşin doğrusu IPTV hizmetinin başlamasının üzerinden geçen süreye bakınca bu sayı çok düşük. Sayısal kablo kadar bile aboneye sahip değil henüz TTNet. Bu konuda yazabilecek çok şey olmasına karşın susmak en doğrusu sanırım. Belki ileride akademik bir makale ile ülkemizdeki IPTV deneyimi incelenir. İlginç bulgulara ulaşılacağına eminim.
  • Sayısal uydu platformlarının abone sayılarına dair uzunca süredir devam eden belirsizlik bu çeyrekte de bozulmamış. Uydu platform işletmecilerine dair verilerin yer aldığı kısımda şöyle bir açıklama var sadece:
    “Uydu platform hizmetleri kapsamında Kurumumuza sunulan verilere ilişkin değerlendirmeler devam etmekte olup; söz konusu değerlendirmelerin neticelenmesini müteakip 2012 yılının üçüncü ile dördüncü ve 2013 yılının birinci ve ikinci üç aylık dönemine ilişkin verilerin nihai hali yayımlanacaktır.”
    Yukarıya alıntıladığım açıklamadan anladığım kadarıyla platform işletmecileri verileri BTİK'ya iletmiş. Ancak BTİK bir yıldır, toplam dört çeyrek, bu verileri değerlendiriyor. Digitürk'ün satışta olduğu bir dönemde verilerin açıklanmasının bu kadar gecikmesi dikkat çekici. 
Verilerin televizyon dünyasını ilgilendiren kısmı ne yazık ki bu kadar. Over The Top televizyon hizmetleri veri setine dahil değil. Bu konudaki gri bölge durumu devam ediyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.