Salı, Eylül 24, 2013

IBC'de öne çıkan konular

Yukarıdaki başlığa bakıp, sadeceozgur IBC'ye de gitmiş demek ki diye düşünmeniz doğal. Ne yazık ki bu yıl da gelenek bozulmadı. 1998'den bu yana çalıştığım yayıncılık dünyasının Avrupa'daki en büyük buluşması bensiz gerçekleşti. Eksikliğimi pek hissetmiyorlar demek ki hiç bir yıl davet edilmiyorum :)
Şaka bir yana, yayıncılık sektörünün bir köşesinden tutan herkesi ilgilendiren gelişmelerin ilk kez duyurulduğu IBC fuarı, web sitelerindeki yorumlardan takip edebildiğim kadarıyla, bir kez daha sektöre yön vermiş. 
Etkinliğe katılmayan birisi olarak tartışmaları bilmem, yazılanlardan okuduklarım kadar olanaklı. Bu bağlamda en öne çıkan konunun Ultra HD olduğunu düşünüyorum. Aşağıda bu konuya ilişkin fikirlerim var: 
Ultra High Definition: Ultra diye yazmaya başlayınca aklıma gazetelerin promosyon yarışında olduğu günlerde fırsatı kaçıranlar için yayınlanan MEGA, ULTRA kuponlar geldi. Aslına bakarsanız bu ULTRA da onlar gibi bence. Benzerliği şuradan kaynaklanıyor: MEGA, ULTRA sloganlarıyla duyurulan kuponların karşılığında yokluğunu hayatımızda hissetmediğimiz, edindiğimizde muhtemelen hiç kullanmayacağımız ürünlerin promosyonu yapılıyordu. Işıklı dünya küresi, 6 dilde çeviri yapan sözlük, LAPTOP diye verilen oyuncaklar. 
Yayıncılık sektörünün HD'den 4 kat kaliteli diye promosyonunu yaptığı UHD, bir başka adıyla 4K, da böyle bir şey. Geçenlerde kıymetli meslektaşım Uygar Boynudelik'in bir yazısında değindiği gibi ülkemizde HD yayın almaya uygun cihaza sahip hane sayısı belli iken, ondan 4 kat kaliteli içeriği izleme ihtimalini nasıl değerlendirmek gerekir bilemedim. Elimde uydu yayınları konusunda çalışan büyük bir dünya şirketinin raporu var ve bu rapor 4K düzenli yayınlarının (test aşamasından bahsedilmiyor) 2017 civarında başlamasının umulduğunu söylüyor. Elektronik marketlerde 10.000 TL düzeyinde paralara satılan 4K uyumlu ekranları satın alanlar, 2017'lerde düzenli 4K yayınları başladığında cihaz fiyatlarını görünce epey üzüleceklerdir. 
Bu uzun giriş sonrası gelelim IBC'deki 4K deneyimlerine. Takip ettiğim sayfaların başında gelen Videonet'in haberine göre Ericcson, BT Sport, BT Media & Broadcast, Sony, Newtec ve Intelsat organizasyonu ile Birleşik Krallık'tan (United Kingdom:UK) Rugby maçının IBC'nin yapıldığı RAI fuar alanına yayınlanması gerçekleştirilmiş. Sektör içerisindekilerin benden iyi bildiği gibi HD'nin gücünü en iyi gösteren alan futbol maçlarında sahanın çimleridir. UHD'de de spor karşılaşması yayınının seçilmesi rastlantısal değil. Yayında HEVC kodlama yerine MPEG-4 AVC kodlaması kullanılmış. Bu seçim de rastlantısal değil. Habere göre verilmek istenen mesaj açık: Varolan altyapınız ile UHD yayın yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.