Salı, Aralık 24, 2013

Paris Notları Güncel Anlatılar / Cüneyt Ayral

Öyle sanıyorum ki bir süre, adında Paris geçen kitaplar okuyacağım ve blog sayfama onlara ilişkin notlar düşeceğim. Bu kitapları idefix.com sitesi üzerinden satın aldım. Kitapçıların en sorunlu yanı, biraz da mekanlarının kısıtlılığından olsa gerek, farklı beğenilere hitabedecek eserlerin raflarda yer almaması. Idefix.com üzerinden satın aldığım Uğur Kökden'in Paris Kahveler Atlası ve Feridun Andaç'ın Paris Bir Yalnızlıktır kitaplarını da Ayral'ın kitabı gibi kitapçılarda bulamazdım sanırım.
Cüneyt Ayral'ın adını hiç duymamıştım kitabını okuyana kadar. Kitabı bitirdiğimde, adını duymadığım kim bilir daha nice kıymetli kültür insanımız vardır diye düşündüm. Ayral kimdir diye merak ederseniz Şermin Sarıbaş'ın Hürriyet gazetesinde 11 Ağustos 2001 tarihli haberini buradan okuyabilirsiniz. 
Büke kitaplarından çıkan eser, Ekim 2005'te ilk baskısını yapmış. Benim okuduğum da bu ilk baskısıydı. 197 sayfalık eser 24 yazıdan oluşuyor. Yazıların büyük bölümü Paris'e ilişkin anıla, gözlemler içeriyor. Kafelerden ve pasajlardan oluşan keyifli bir kent olduğunu hissettim Paris'in kitabı okuyunca. George Moustaki ve Avni Arbaş söyleşileri kitabın sürprizi. Cüneyt Ayral, Paris'te geçtiği sokakları, oturduğu kafeleri adresleriyle birlikte yazmış kitabına. Bu anlamıyla farklı Paris gezisi yapmak isteyenlere arayıp da bulamayacakları bir hazine sunmuş. 
Ayral'ın Paris Notları kitabını okuduktan sonra Yolculuk adlı kitabını aramaya başladım. 
Cüneyt Ayral'ın blog sayfasının adresi ise şöyle:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.