Salı, Ocak 28, 2014

Sayısal karasal televizyon yayının olduğu bir ülkeden notlar

Uzun yıllardır sayısal karasal televizyon yayını hakkında yazıp, konuştum. Zaman zaman bu yayınların düzenli yapıldığı ülkelere geçici ziyaretlerim oldu. Sayısal karasal televizyon yayınlarının olduğu bir ülkede yaşamaya başlayınca, bu konudaki gözlemlerimi paylaşmak istedim. 
Oturduğumuz evde analog dahili alıcısı olan eski model bir LCD televizyon var. Eve geldiğimizde ilk işim bir elektronik markete gidip DVB-T alıcısı almak oldu. 35 €'ya aldığım kutu, aynı zamanda USB girişi ile medya oynatıcısı olarak da kullanılabiliyor. HD yayınları alma özelliği de var. Evde ortak çatı anteni var. Duvardaki prizin konnektöründe sorun olunca bizim tavşan kulak antenlerden satın aldım. 10-15 € gibi bir paraya aldığım anteni takınca, şifrelilerle birlikte 40 kanalı izlemeye başladık. 
Eve internet bağlatmak için bir kaç şirket ile görüşünce internetin yanında televizyon ile 100 ülkeye sabit numaralarını ücretsiz ve sınırsız aramamıza olanak veren telefonunda pakete dahil olduğunu gördük. Böylesi bir paket için istenen bedel ise 35 € civarında. Fiyata ADSL ile 10 MBit hızında kotasız internet, 170 kanallı IPTV + DTT hibrit kutu ve televizyon aboneliği, 100 ülkenin sabit numaralarını sınırsız arayabileceğiniz telefon hattı dahil. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.