Pazar, Şubat 23, 2014

Ankara Sanat Tiyatrosu: Dar Ayakkabı ile Yaşamak / Duşan Kovaçevic

Ankara Sanat Tiyatrosu
Oyunun yazarının soyadını görünce ilk aklıma gelen, bir dönem ülkemize gelen "çeviç" ile biten soyadlarına sahip futbolcular oldu. O zamanlar Drogba yerine Şekerbegoviç, Kovaçeviç gelirdi. 
Ankara Sanat Tiyatrosu'nun sezon oyunları arasında yer alan Dar Ayakkabı ile Yaşamak, kapitalizmin vahşiliğini tokat gibi yüzümüze çarpıyor. Özelleştirme kapsamında kapatılan bir ayakkabı üretim tesisinde direnen işçiler ve bu işçiler üzerinden, onların ölümü üzerinden kar hesabı yapan bir reality show prodüktörünü konu edinmiş oyun. Sağlam bir medya eleştirisi, the medium is the message sözünün ne anlama geldiğini açıklayan olaylar oyunun değindikleri arasında.
Başarılı oyunculuklar ve sade dekor ile sahnelenmiş Dar Ayakkabı ile Yaşamak. İkinci perde biraz aceleye getirilmiş gibi hissettim. Metinde de böyle mi diye merak ettim. Bir de finalde öte dünyada mutluluk mesajı oyunun bütünlüğünü ciddi olarak sarsıyordu. Bunun yerine oyun içinde zaman zaman kullanılan enternasyonal marşı ile daha umutvar bir son olabilirdi diye düşündüm. Elbette böylesi bir son, metinde var mıdır, metinde olmayan bir son sahnelenirken eklenebilir mi sorularının yanıtı yok bende. 
Yıllar sonra Ankara Sanat'ta oyun izlemek ayrı bir keyif. AST'nin adres ve telefon bilgileri şöyle:
 İzmir Caddesi, Ihlamur Sokak 7/A Kızılay - ANKARA
Telefon: 0312 417 76 76 (Pbx)
Faks: 0312 425 89 91
E-Posta: ast@ast.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.