Cumartesi, Şubat 08, 2014

Sayısal radyonun Avrupa'daki durumu

Henüz sayısal karasal televizyon yayınlarına başlayamamış, Avrupa'daki belki de türünün tek örneği, ülkemizde sayısal radyo konusunda yazmak ne kadar anlamlı bilemiyorum. Gene de pazartesi günü Salon de la Radio etkinliğinde 11.30 - 13.30 arasında WorldDMB'nin düzenlediği oturumunun konusundan bahsetmeden duramadım.
French Radio Show adlı üç günlük etkinliğin simultane tercüme yapılacak tek oturumunun programını ekleyerek başlayayım:

11:30 – 11:35 Welcome and Introduction to the Session
Olivier Oddou, Editor-in-chief of SchooP.fr
11:35 – 11:55 Europe: Digital Radio / RNT in Europe – status report
Patrick Hannon, President, WorldDMB and Vice President Corporate Development, Frontier Silicon
Digital radio is well established in UK, Norway, Denmark and Switzerland, Germany launched DAB+ services in 2011 and Norway has become the first country in the world to set a date for Digital Switch-Over in 2017. The Netherlands launched national services in September 2013; and, in June 2014, France will launch DAB+ in Paris, Nice and Marseille. Italy has trial services covering 75% of the population with regular services launched in Trentino in December 2012. Several other markets are now assessing whether to launch DAB+, including Sweden, Belgium, Poland, Czech Republic, Austria and Hungary.
11:55 – 12:05 France: Digital Radio – the SIRTI perspective
Mathieu Quetel, vice-président du SIRTI (syndicate of 150 independent radio stations in France)
This presentation will focus on the urgent need for France to consider the timetable for a successful launch of digital radio.
Etkinlik programında da gördüğünüz gibi sayısal radyo, sayısal karasal televizyon ile kıyaslanamayacak kadar yavaş yaygınlaşıyor. Bu durumun en temel nedeni FM alıcılarına kıyasla, sayısal radyo alıcılarının fiyatlarının yüksekliği.
Alıcı fiyatı yüksek olunca piyasada, yapılacak yayını alabilecek yeterli sayıda cihaz olmuyor.
Cihaz olmayınca, yayın yapmanın anlamı olmuyor.
Yayın yapılmadıkça, kimse sayısal radyo alıcısı cihaz almıyor.
Bu kısır döngüyü destekleyen bir gelişme ise yeni araçlarda sayısal radyo alıcısına yeterince yer verilmeyişi. Kimi markalar üst modellerinde sayısal radyo alıcıları koyuyor.
Fransa'da sayısal radyo yayını denemeleri bu yılın temmuz ayında başlayacakmış. Norveç ise 2017'de analog radyo yayınlarını kapatmayı planlıyor.
Etkinlik sonrasında gelişmeleri aktarmaya çalışacağım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.