Perşembe, Mart 06, 2014

EBU, İsveç hükumetinin kararından rahatsız

Avrupa Yayın Birliği (European Broadcasting Union) web sayfasında yayınladığı açıklama ile İsveç hükumetinin 2017 yılı sonrasında 700 Mhz bandını televizyon yayınının yanında mobil hizmetlere de açması kararından duyduğu endişeyi dile getirmiş. Avrupa'nın neredeyse tümünde analog karasal televizyon yayınları sonlandırıldığı için geçmişte televizyon yayınları için kullanılagelen 800 MHz frekans bandı mobil servislere tahsis edildi. Tabii öyle bedavaya yapılmadı bu tahsis. Epeyce yüklü meblağlar karşılığı ihaleler düzenlenerek isteklilere sunuldu. Televizyon hizmetlerinin sayısallaştırılmasıyla ortaya çıkan bu imkan, literatürde digital dividend (sayısal pay) olarak adlandırılıyor. İnternette bu digital divident kelimesi ile arama yaparsanız epey kaynak bulabilirsiniz. 
Televizyon yayınlarını karasal ortamda iletirken analogdan sayısala dönüşüm ile ortaya çıkan kapasite fazlasını başka hizmetler için kullanmaya başlamak kamu hizmeti yayıncılarının üyesi bulunduğu EBU açısından pek istenen bir şey değil. Rekabetin hızla arttığı televizyon sektöründe kamu tarafından bir biçimde finanse edilen televizyon yayıncıları, içeriklerini izleyiciye ucuz ve kaliteli bir şekilde ulaştırmaya çalışıyor. Analog dünyadan sayısala geçiş ile ortaya çıkan kapasite fazlası, aslına bakarsanız içeriğin kalitesinin artması ile pek de geçerli bir durum değil artık. 2000'li yıllarda yüksek tanımlamalı (High Definition: , HD) yayınlar yok denecek kadar az iken bu gün 4K, 8K yayınlardan bahsediliyor. Sayısal karasal televizyon için geliştirilen iletim ve sıkıştırma tekniklerindeki yenilikler, 4K / 8K gibi standart tanımlamalı (Standard Definition: SD) yayınlara kıyasla çok daha fazla bant genişliği gerektiriyor. Analogdan sayısala geçti ve artık bu kadar geniş frekans bandına ihtiyaç yok diyerek telekom hizmetlerine tahsis edilen frekans dilimleri arttıkça, yüksek kaliteli televizyon yayınlarını geniş izleyici kesimlerine ulaştırma olanağı kalmıyor. 

ülkemizde durum ne?
Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi analog karasal televizyon yayınlarını sonlandırmak için 3 Mart 2015 tarihini 6112 sayılı yasada zikredilmekle birlikte, bu tarihte yayınları sonlandırmak için gerekli işlemlerin neredeyse hiç biri henüz başlatılmadı. Ne frekans ihalesi süreci tamamlanabildi, ne alt yapıyı hazırlayacak şirket kurulabildi. 2015 yılında yapılacak Dünya Radyokomünikasyon Kongresi'nde neler olacak, bekleyip göreceğiz. 

ek okuma önerileri
Frekans spektrumundaki kavga / gürültü ilginizi çektiyse aşağıda bağlantılarını paylaştığım çalışmalar da ilginizi çekecektir:

  • EBU'nın geçen yıl Mart ayında yayınladığı bir dergi var. Burada 700 MHz'deki durum ortaya konulmuş. 10 ve 11. sayfalarda. Hemen bu yazının ardından spektrum konusunu açıklayan bir yazı daha var aynı dergide. O yazı da önemli.
  • Gene EBU'nın Mart 2014 tarihli Tech-i adlı dergisinde 700 Mhz bandının tahsisinin yaratacağı sorunlar ve olası çözüm önerileri / maliyetleri konu edilmiş. Derginin 14 ve 15. sayfalarında.
  • Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ITU'nun 2012 tarihli 72 sayfalık raporu konuyu, yayınlandığı tarihteki, tüm boyutlarıyla ele alıyor. 
  • Yakup Kadri Yazarel'in Telekomünikasyon Kurumu web sayfasında bulunan uzmanlık tezi, Türkçe olarak 800 MHz bandının durumunu anlatan kapsamlı bir kaynak. 

yazıdaki fotograf Radio France binası. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.