Perşembe, Temmuz 16, 2015

Küçükkuyu'nun büyük sürprizi: Sole Mare Cafe

PTT'nin olduğu ara sokakta, hiç beklemediğiniz bir tabela. Yandaki fotograf bu tabelaya ait. Fotografı ben çekmedim. Kafenin facebook sayfasından aldım. Aşağıda gördüğünüz Garash'ın fotografını ise ben çektim. Küçükkuyu'da örneğine rastlayamayacağınız bir yer Sole Mare. Aslında haksızlık yapmayayım bu kalitede ürünlere bırakın Küçükkuyu'da tüm Körfez'de rastlayabileceğiniz bir yer yoktur. Abarttığımız sanıyorsanız kendiniz deneyin. Körfezde bir yerlerdeyseniz Küçükkuyu size uzak sayılmaz. Ayvalık'tan bile bir saatte ulaşabilirsiniz. Eğer Assos'a gelirseniz hele, Küçükkuyu iyice yakın sayılır size. İzmir'den Assos tarafına giderken mutlaka içinden geçtiğiniz bu şirin belediyelikte mola vermek için çok lezzetli bir sebebiniz var artık. 
Sole Mare Cafe'nin sahipleri, lezzetin sırrına da sahip. Patron ve çalışan kendileri. Bir anlamda kendi işlerinin patronu olmuşlar. Böyle olunca ürünlerde kullanılan malzemelerin kalitesinden eminler. Öyle glükoz fruktoz şurubu yok. Mesela fotografını gördüğünüz Garash'ta un yok. Ceviz, krema ve çikolata. Kremayı da kendileri yapıyor. Çikolata olarak büyük parçalar halinde alınan kalıp çikolatayı ben mari usulü eritiyorlar. Creme Brulle'nin üzerineki şekeri siz sipariş verince yakıyorlar. Bunun için küçük pürmüzleri de var. Tiramisu için maskarpone peyniri ve kedi dili kullanıyorlar. Tiramisuda maskarpone kullanan kaç pastane vardır ülkemizde. 
Aslında uzunca bir süredir butik pasta yapıp satan çift Küçükkuyu'ya yerleşince Sole Mare Cafe'yi açmaya karar vermişler. Mekan, henüz çok yeni. Yıllardır Küçükkuyu'da yaşayanların bile bilmedikleri kadar yeni. Küçükkuyu, gerçekten küçük bir yer. Bu yüzden yıllardır burada yaşayanların bilmedikleri bir pastanenin olması önemli bir bilgi/haber.
Uzunca bir tanıtım yazısı oldu farkındayım. İyi şeylerin desteklenmesi gerekir. Bu anlamda benim de bir katkım olursa bundan mutluluk duyarım sadece. Bir de Küçükkuyu'ya geldikçe farklı tatları deneyebileceğimiz bir yerin daha yaşaması iyi olur.  
Yazıyı yayınladıktan sonra beklemediğim kadar ilgi çektiğini fark ettim. Bir kaç gün içerisinde okunma sayısı 100'ü geçince mekana ulaşmak için ek bilgiler vermeliyim diye düşündüm. Üç yönden mekana ulaşmak için yol tarifi vereceğim. 

İlk olarak Edremit - Altınoluk - Assos yönünde ilerliyorsanız:
Küçükkuyu merkezini (trafik lambalarını) geçtikten sonra yolun sağında Ziraat Bankası Küçükkuyu şubesini göreceksiniz. Bence arabanızı oraya park edin. Yolun iki yanını dikkatlice kontrol edip karşıya geçin. PTT'nin olduğu sokaktan (Mehmet Dede Efendi caddesi) denize doğru ilerlemeye başlayın. Sakin ve sessiz bu sokakta sağ tarafınızda kalacak Sole Mare Cafe.
Assos - Küçükkuyu - Altınoluk yönünde ilerliyorsanız:
Assos'ta gelmek zorunda değilsiniz elbette. Ayvacık veya Çanakkale'den de geliyor olabilirsiniz :) Kısaca deniz sağınızda kalıyorsa, yolun kenarında, yukarıdaki fotografta göreceğini PTT tabelası, Mehmet Dede Efendi caddesinin girişini işaretliyor. Her ne kadar adı cadde olsa da öyle geniş bir yer beklemeyin. Sonrasında tarif aynı: Denize doğru ilerle sağında kalacak.
Sahilde yürüyorsanız:
Çay bahçelerinin önünde ilerlerken Sahil Güvenlik'i göreceksiniz. Göremediyseniz birisine sorun. Sahil Güvenlik'in karşısında Telve kafe var. Onu da göremediyseniz sahilin her yerinden görebileceğiniz minaresiyle cami var. Artık minareyi ve camiyi bulduğunuza göre tek yapmanız gereken cami ile Deniz Kızı motel arasındaki dar geçitten ilerleyip sahilin paralelindeki caddeyi geçip Mehmet Dede Efendi caddesine girmek. Bu kez kısa bir yürüyüşün ardından sol tarafınızda kalacak Sole Mare Cafe. 

2 yorum:

  1. Bir çok büyük kentte bile tadamiyacaginiz lezzetler ve keyifler bulacağınız bir yer. Kazdaglarin da yaşayanların asla vaz geçemiyecegi Sole Mart Cafe

    YanıtlaSil
  2. Özel lezzetleri, güler yüzüyle çok farklı bir yerdir Sole Mare. Kısa zamanda tiryakisi oluyorsunuz. Kahveleri, pastaları, tatlıları evet ama ille de reçelleri. Özen, kaliteli malzeme, bilgi vazgeçilmez olmanın sırrı bence. Kısaca; iyi ki buradalar.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.