Cuma, Temmuz 17, 2015

Küçükkuyu'ya tepeden bakmak: Serinyer

Bayramın rehaveti yazılara da yansıyor. Bu sıcaklarda okuyamıyorum da en iyisi yazayım. Küçükkuyu'nun köyleri kendisinden meşhur. Adatepe ve Yeşilyurt özellikle İstanbul kaçkınlarınca keşfedilmiş köyler. Yeşilyurt'un eski adı Büyük Çetmi'ymiş. Onun karşısında yer alan ve yolu Küçükkuyu'nun sanayisinin içinden geçilip ulaşılan köy ise Küçük Çetmi. Serinyer, işte bu Küçük Çetmi'ye giden yolun üzerinde yer alıyor. Enfes manzarası ve lezzetli yiyecekleriyle gönlümüze taht kuran mekanlardan.
 Fotografını gördüğünüz binanın önünde, ne yazık ki fotografını çekmediğim, geniş bir bahçe var. Yaz aylarında bahçede oturmak, Küçükkuyu merkezin sıcağını özleten havası ve rüzgarıyla çok keyifli. 
Aşağıdaki fotograf ise bahçede otururken gördüğünüz manzaraya ait. Uzaklardaki evler, binalar Küçükkuyu. Aslında merkezden yürüyerek de ulaşabileceğiniz kadar yakın Serinyer. Bence en büyük eksikliği, Küçükkuyu'nun genelinde olduğu gibi, bilgilendirici/yönlendirici tabelalar. Serinyer'in eskimiş ve dikkat çekmeyen tabelaları yolun kenarında var. Ancak Küçük Çetmi tabelası hiçbir yerde yok. Keza Adatepe'nin yolunu gösteren tabela da zamanın acımasızlığına yenik düşmüş. 
 Küçükkuyu'nun bir başka önemli eksikliği ise trafik ışıkları. Belediyeliğin merkezinde bir tane trafik lambası var. Adatepe yolu ayrımında ve sanayi girişinde de olsa, transit geçen araçların hızı azalacaktır. Şehir, yolun iki tarafına da kurulmuş olduğu için karşıdan karşıya geçmek sorun oluyor. Özellikle çocukların ve yaşlıların araçlara dikkat etmesini beklemek yerine trafik lambaları koymak daha yerinde olacaktır. 

Levrek, çinekop, çoban kavurma, yaprak sarma, gözleme gibi bir çok şey bulabilirsiniz yiyecek olarak. Fiyatlar hakkında kısaca bilgi vermem gerekirse çay 2, gözleme 8-9, köfte 16 TL.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.