Ana içeriğe atla

HAFTANIN SORUSU: burası neresi?


Kıymetli okurlar, bu kez gene Ankara'nın pek bilinmeyen bir binasının fotografını paylaşıyorum. 

Google fotograf kelimesinin "ğ" ile yazılacağını düşünse bile ben grafiden geldiğine inandığım bu kelimeyi "g" ile yazmaya devam edeceğim. Neyse, Google'a sonra kızarım :)

Fotograftaki mekan ile ilgili ayrıntılı bir yazı da hazırlamak istiyorum. 
 • Henüz inşaatı bitmeyen bu bina nedir? Yani bittiğinde ne olarak kullanılacaktır?
 • Nerededir? Semt bilgisi yeterli.
 • ve son olarak bu camın bir sebebi hikmeti var mıdır? 
Bu 3 soruya da doğru yanıtı ilk veren okuruma Alberto Godenzi'nin Cinsel Şiddet adlı kitabını hediye edeceğim. Kadın cinayetlerinin ardı arkası kesilmeyen ülkemizde aslında dilimize ve benliğimize (erkekler anlamında olarak çoğul kullanıyorum) işlemiş bir cinsiyetçilik var. 

İster evli olun ister sevgili hayat arkadaşınıza karşı tavır ve söylemlerinizi bu kitabı okuduktan sonra bir tartın derim. "Şoke" olacaksınız ve hatta "Oha falan" olacaksınız. 

Epey sinirleriniz bozulacak. Kendinizle yüzleştiğinizde yüzünüz kızaracak muhtemelen. Kitabı bir kenara fırlatmadan okumaya devam edemeyeceksiniz belki de. 

Ancak sabırlı olun. "İnsan" olmak kolay değil. "İnsan" olmak kadar zor olanı, hatta belki daha da zor olanı "insan" kalmak. Bu yüzden okumayı bırakmayın. Canınızı sıksa da acıtsa da devam edin. Acısız kazanılan, kolay verilir. 

Merak ediyorsanız ben okudum, etkilendim, kendimce dersler çıkardım. Hatta geçmiş zamanlarda blogumda kitapla ilgili bir yazı da yazdım. Buradan okuyabilirsiniz o yazıyı. 

Hediyeleri ulaştırmak konusunda biraz sorunlar yaşıyorum. Bir önceki haftanın hediyesini verdim. Ancak iki tane kitap halen bende. En kısa sürede onları da sahiplerine ulaştırmaya çalışacağım. 

Herkese bol şans...

Yorumlar

 1. Özgür bu bina Adliye ile CSO arasında yer alan yeni konser salonu diye biliyorum. Sıhhıye'de yer alıyor.Ama camlar konusunda bir bilgim yok. Çevreci ve yenilenebilir enerji ile ilgilidir diye düşünmek istiyorum ama sonra Melih Gökçek geliyor aklıma.

  YanıtlaSil
 2. İnşaat sıhhiye bölgesindeki ankara adliyesi ile cumhurbuşkunlığı senfoni orkestrası binasının arasında kalan atatür kültür merkezine ait araziye yapılan "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası" nın yeni binasıdır.1995 yılında başlanmış ama hala bitirilememiştir. Aradaki camlı bölüm ise fuaye olarak planlanmıştır.

  YanıtlaSil
 3. İnşaat sıhhıyedeki Ankara adliyesi ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasının arasındaki araziye yapılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının yeni binası olarak hizmet vermesi için 1995 yılında inşaata başlanmış ancak hala bitirilememiştir. aradaki camlı bölme ise fuaye odarak planlanmıştır.

  YanıtlaSil
 4. CSO Konser Salonu. Söyleyeyim beş yıl daha bitmez bu inşaat...

  YanıtlaSil
 5. İlk iki sorunun doğru yanıtları geldi. Üçüncü ve en zor sorunun yanıtını bekliyorum halen

  YanıtlaSil
 6. sevgili Onur KARAŞ, facebook sayfası üzerinden 3. sorunun yanıtını da gönderdi. Ankara kalesi ile Anıtkabir arasında yüksek bina yapılmamaktadır. İki bina birbirini "görür" ve bu durum korunmaktadır. İşte ortaya yapılan yeni CSO binasının ortasının cam olmasının sebebi hikmeti budur diye biliyorum ben...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...