Ana içeriğe atla

rakamlarla IBC

Fotograf IBC 2014'ten. Tüm hakları IBC'ye ait bu fotograf basın için ayrılan bölümde tanıtıcı yazılarda kullanılmak üzere servise sunulmuştu. 


IBC, hiç şüphesiz Avrupa'nın yayıncılık alanındaki en büyük buluşması. Peki rakamlarla nasıl ifade edilir IBC:

 • İlk IBC, 1967 yılında, Londra'da gerçekleştirilmiş.
 • Amsterdam RAI'de ilk IBC 1992 yılında düzenlenmiş.
 • 1994 yılından beri de düzenli olarak Amsterdam'da yapılıyor.
 • Bugün gene merkezi Londra'da olan düzenleme komitesi, sektörün 6 büyük organizasyonu ile işbirliği yaparak etkinliği gerçekleştiriyor. 
 • 14 sergi salonunda, 1700'ün üzerinde şirket ürünlerini sunacak.
 • 2014'te 170 ülkeden 55000'in üzerinde ziyaretçi katılmış.
 • Bu kadar insanın küçük bir Avrupa kentine geldiğinde otellerin halini düşünebilirsiniz. Normaldeki fiyatlarını 3'e katlamış durumdalar. Booking.com'da ücretsiz iptalli, geldiğinde ödeli seçenekler kaldırılmış, hepsini peşin ver ve gel kal diyor sadece. Elbette Amsterdam yerine Leiden, Utrect gibi konaklama seçenekleri de var. 
 • Fuarla aşağı yukarı eş zamanlı yapılacak konferansta 70 oturum yer alacak.
 • Fuara erken kayıt yaptırarak ücretsiz giriş olanaklı, konferans için ise farklı kart tipleri ve haliyle farklı fiyatlar var. Tüm konferanslara katılım hakkı tanıyan en üst kart tipi GOLD PASS, erken alımlarda 2570 €. Eğer fuarda stand sahibiyseniz fiyat bu durumda 1796 €'ya düşüyor. Diyelim tek bir konferans oturumu sizin ilgi alanınıza giriyor. Sadece o oturuma kayıt yaptırmanın bedeli ise, öğrenci iseniz ve erken kayıt olursanız sadece 31 €. IBC'ye kayıt ile ilgili buradan ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Bu arada 16 yaşından küçüklerin IBC'ye kabul edilmediğini de belirteyim. 
 • Bu arada, IBC'ye kayıt ile ilgili bölümden bir alıntı yapmadan geçemeyeceğim:
Bloggers are not eligible unless they can upload acceptable verification of their status.

 • Yani, öyle her blogger kabul görmüyor. Bir yerde büyük bir sorumluluk da üstlenmiş durumdayım. Bu yıl göstereceğim performans beğenilmezse, muhtemeldir ki, bu basın olarak akredite edildiğim ilk ve son IBC olur :)
 • Fuarda Türkiye merkezli şirketlerin de standları olacak. İlk gözüme çarpanları sıralarsam: OnAir Medya, AirTies ve Akfa Teknoloji. Fuar sonrası tüm listeyi yayınlamayı umuyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...