Ana içeriğe atla

NAB 2016 başladı


NAB Show - Where Content Comes to LifeBir kez daha, yayıncılık alanında dünyanın en büyük fuar / konferansı Las Vegas'ta kapılarını açtı. NAB'nin fuar ziyaretçilerinin bir gün daha beklemeleri gerekiyor gerçi. IBC'de olduğu gibi NAB'de de fuar başlamadan bir iki gün önce başlayan konferans bölümü var. Hatta NAB'de eş zamanlı birden fazla konferans, yayıncılık dünyasının farklı alanlarına odaklananları bekliyor. 16 - 21 Nisan 2016 tarihleri arasında konferans, 18 - 21 Nisan 2016 tarihleri arasında ise fuar bölümleri düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl sonunda, senelerin hayalini gerçekleştirip, IBC fuar / konferansına katılmıştım. Bir sabah IBC'nin düzenlendiği alana doğru yola çıktığımda metroda, Amerika merkezli bir şirketin genel müdür teknik yardımcısı ile tanıştım. Ses konusunda, aslında sesin "loudness" olarak tanımlanan ses düzeylerindeki farklılıkları gidermek konusunda, çalışan bu firmanın üst yöneticisi NAB ve IBC arasındaki temel farkı söylemişti bana. IBC fuarı perşembe günü başlıyor ve pazartesi fuarın son günü oluyor. Oysa NAB, pazartesi günü başlıyor ve perşembe günü bitiyor. Amerika'dan gelen meslektaş, Amerika'da kimseyi haftasonu tatilinde fuara götüremeyeceklerini, bu yüzden fuarların ve daha genel olarak "iş" odaklı etkinliklerin hafta içi günlerinde düzenlendiğini vurgulamıştı. Tespitinin tüketicilere yönelik fuarlar için değil, "iş" odaklı etkinlikler için geçerli olduğunu da eklemişti.


Bu yıl, yayıncılık dünyasında geçirdiğim neredeyse 20 yıl gibi, NAB fuar ve konferansına katılmayanlardanım. Ancak, bu yılın bir farkı var daha önceki 20 yıldan. Bu yıl, ilk kez, konferans / fuarın akredite basın mensuplarındanım. TVTechTR.com adresli blogumda PRESS etiketiyle NAB 2016'ya katılacak bir çok firmanın basın duyurularını yayınladım. Bu sayede NAB'de neler tanıtılacak biliyorum. Elbette fuar / konferansa katılanların gözlemleri ve sorularını yansıtmak bambaşka bir içerik oluşturur ancak gene de NAB sonrası, 2016'da öne çıkanlara ilişkin bir yazı yayınlayacağım. 

Yolu bugünlerde Vegas taraflarına düşeceklere hatırlatarak bitireyim. NAB, CES (Consumer Electronic Show) gibi tüketicilere yönelik bir etkinlik değil. Yayın teknolojilerindeki tüketici elektroniğine meraklılardansanız Ocak 2017'de CES fuarına katılın. Tam tarihi 5-8 Ocak. Amerikalı meslektaşın fuarlar ile ilgili tespiti bir kez daha doğrulanıyor sanırım. Tüketicileri ilgilendiren fuar CES, perşembe günü başlıyor ve pazar günü bitiyor. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik