Pazar, Mayıs 08, 2016

Ayasofya'nın Gizli Tarihi / Pelin Çift - Erhan Altunay

fotograf Ayasofya'nın değil, yanlış olmasın
Gündem Ötesi adlı televizyon programlarından hatırladığımız Pelin Çift ve gene programlarına konuk ettiği kişilerden Erhan Altunay tarafından hazırlanan bir kitap Ayasofya'nın Gizli Tarihi. 247 sayfalık eser, bol ve kaliteli fotograflarla bezenmiş. Beyaz Baykuş Yayınları tarafından Şubat 2016'da basılmış. Erhan Altunay, mitoloji ve paganizm konularında araştırmaları olan bir nükleer enerji mühendisi. 

Kitap, son dönemde benim de ilgilendiğim İttihat ve Terakki ile de ilgili bir şekilde. Bildiğim kadarıyla, bugüne kadar arşivi ortaya çıkmamış bir yapı İttihat ve Terakki Cemiyeti. Masonlarla ilişkisi hep tartışılır. Cemiyet üyelerinin kimilerinin anılarında mason oldukları belirtilmiş, cemiyet ile mason locaları arasında yardımlaşmanın olduğu vurgulanmıştır. 

Ayasofya'nın Gizli Tarihi kitabı, soru yanıt şeklinde düzenlenmiş. Pelin Çift soruyor, Erhan Altunay yanıtlıyor. Ancak bunu söylerken Çift'in sorularının kimi yorumlar da içerdiğini belirtmek gerekiyor. Tapınak şövalyeleri, masonlar ve günümüz Türkiye'sini anlayabilmek isteyenlere bir kapı açıyor çalışma. Elbette, açılan kapıdan ilerlemek, çok çaba istiyor. Osmanlı İmparatorluğu dönemi boyunca, İstanbul'un fethinin ardından cami olarak kullanılmış yapının cumhuriyet devrinde neden müzeye çevrildiği sorusu yanıtsız kalmış. Aynı durum Kariye camisi için de geçerliymiş. Ben, Kariye'nin kiliseden müzeye dönüştürüldüğünü düşünüyordum. Oysa, Kariye de cami olmuş. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.