Perşembe, Haziran 09, 2016

Sayısal karasal televizyon yayınları tarihinde dönüm noktası: TRT 4K DVB-T2 platformunda

Gerçekten haber değeri olan, dünya çapında önemli bir gelişme: sayısal karasal televizyon yayıncılığında bir kilometre taşı. 2 Haziran 2016 tarihini bir yerlere not etmekte yarar var. Karasal da neymiş, bitmiş teknoloji diye birileri ahkam keserken, kaliteli yayının karasal platformdan yapılabileceğini gösterdi TRT. 

Twitter'dan takip ettiğim hesaplardan birisinden ve TRT'nin haber bültenlerinden öğrendiğime göre 2 Haziran 2016 tarihinde TRT, 4K yayınlarını DVB-T2 HEVC formatında, Ankara'da UHF 56. kanaldan "ücretsiz" olarak yayınlamaya başladı. Bu yayının DENEME yayını olduğunun altını çizmek gerekiyor. Düzenli bir yayın değil şimdilik. Bu yüzden kesintiler, sorunlar, format denemeleri yaşanabilir. 

Bu noktada akıllara ilk gelecek soru yayını nasıl izleyebileceğimiz. Bildiğim kadarıyla yanıt vermeye çalışayım. 

Söz konusu deneme yayını DVB-T2 platformunda gönderiliyor. Bu yüzden öncelikle DVB-T2 alıcılı / tünerli (tuner) bir cihaza ihtiyacınız var. Benim evimde kullanmakta olduğum televizyon DVB-T2 tunere sahip. Ancak bu yayını almak için yeterli değil. DVB-T2 tünerin yanı sıra bir de yayının kodlanmasında kullanılan High Efficiency Video Coding'i (HEVC - H.265) çözecek bir özelliğe ihtiyaç var. Özetlersek, DVB-T2 HEVC uyumlu alıcı cihazları ile yayını almak olanaklı, elbette şimdilik sadece Ankara'da. 

Dikkat ederseniz, televizyon yerine alıcı cihaz ifadesi kullandım. Çünkü, piyasada satışta var mı bilemiyorum, ancak DVB-T2 HEVC özellikli set üstü kutularını da yayını almak için kullanabilirsiniz. 

Yayıncılık tarihinde bir kilometre taşı niteliğindeki bu gelişmede emeği olan tüm meslektaşlara teşekkürler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.