Pazar, Temmuz 24, 2016

DVB-T2 HEVC Çek Cumhuriyeti

LinkedIn adlı platformda yeniden profil oluşturdum. Buradan ulaşabilirsiniz profilime. LinkedIn'de bir meslektaşın paylaşımı sayesinde haberdar olduğum önemli gelişmeyi sizlere de duyurmak istedim. Konu, blogda en fazla yer alan konulardan: Sayısal Karasal Televizyon (Digital Terrestrial Television: DTT)

Avrupa'da neredeyse tüm ülkelerde var olan sayısal karasal televizyon şebekeleri, "kuruldukları tarihlerin" en gelişmiş standartlarına sahipler. Hem şebekelerin kurulmasının üzerinden epey vakit geçtiği hem de mobil iletişim hizmetlerinin UHF bandının üst bölümünden istediği pay arttığı için yeni nesil DTT şebekeleri kurulmaya başlanıyor. 

Almanya, 2017 yılında DVB-T2 HEVC standardında bir DTT şebekesi kuracağını ilan etmişti. Bu kez haber Çek Cumhuriyeti'nden geldi. Buradaki habere göre Çek Cumhuriyeti, mevcut DTT şebekesini 2014 yılında aldığı karar ile DVB-T2 HEVC olarak yenileyeceğini duyurmuştu. Bu işlem, 2016 - 2021 yılları boyunca gerçekleştirilecekti. Son gelen haberlere göre bu yılın sonlarında Çek Cumhuriyeti'nde DVB-T2 HEVC yayınları izlenebilecek. Beş yıllık geçiş süresinin sonunda ise DVB-T şebekesi kapatılacak. Çek Cumhuriyeti bu sayede 700 MHz üzerini boşaltıp bu frekans bandını mobil hizmetlere tahsis edebilecek. DVB-T2 HEVC sayesinde DVB-T MPEG2'de 8 olan bir multipleksten yayınlanabilecek SD kanal sayısı 40'a çıkmış oluyor. Aynı şekilde istenilirse tek multipleksten 10 HD ya da 3 UHD kanal da gönderilebiliniyor. Çek Cumhuriyeti'nde hanelerin %60'ının televizyon yayınlarını DTT şebekesinden izlediğini de hatırlatayım.  

Ülkemizde kurulması planlanan DTT şebekesi için de tercih edilen DVB-T2 HEVC'nin halihazırda Ankara'da denendiğini ekleyerek bitireyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.