Çarşamba, Haziran 06, 2018

Video Yardımcı Hakem Uygulaması hakkında merak edilenler

güllaç günlerinin bitmesine az kaldı
Ülkemizin gündemi seçim olsa bile dünya, 4 yılda bir düzenlenen futbol şölenine hazırlanıyor. Dünya Kupası, yayıncılık sektörünü de heyecanlandıran bir etkinlik. Hem tüketici elektroniğinde (televizyon - uydu alıcısı) hem de yayın zincirinde hareketlilik başlıyor. Bu sene, diğerlerinden farklı bir uygulama girecek hayatımıza: Video Yardımcı Hakem (İngilizce kelimelerin baş harfleriyle VAR:Video Assistant Referee)

Hawk-Eye (şahin göz) adlı bir teknoloji şirketi, Rusya'da düzenlenecek organizasyonda VAR'ın kalbinde yer alacak. "Kalbinde yer alacak" ifadesini özellikle kullandım. Çünkü VAR, birden fazla uygulamayı içeren bir paket. FIFA'nın sayfasında yer alan bilgilere göre Crescent Comms (ses) and Hawk-Eye Innovations (video) ve Gol-Çizgisi Teknolojisi (GLT): Hawk-Eye Innovations. VAR'ın üç bileşeninin ikisinin üreticisi Hawk-Eye. Unutmadan ekleyeyim, Hawk-Eye Sony tarafından satın alınmış. Şirketin hikayesini merak edenler buraya bakabilir.
fotografın yazıyla ilgisi yok demeyin. bayram yaklaşıyor :)

VAR ne iş yapacak?
Öncelikle maçın her anına ilişkin kararlar vermeyecek. VAR'ın işleri:
  • Gol, 
  • Penaltı, 
  • Kırmızı kart 
  • Kimlik tespiti (kart gören oyuncunun numarasının kaydı)
VAR nerede olacak?
Soru saçma gibi görünebilir. Hakem nerede olacak, elbette stadyumda diye düşünebilirsiniz. Ancak, işin aslı hakemler Moskova'da yayın merkezinde olacaklar. Maçların oynanacağı kent ve statlardan görüntüler fiber optik kablolar ile bu merkeze taşınacak. 

VAR'ın da yardımcıları olacak mı?
Video yardımcı hakemin de yardımcıları olacak.  Ekip bir VAR ve 3 AVAR'dan oluşuyor. VAR dörde ayrılmış monitörü izleyecek. Ekibin koordinasyonu, maçın hakemiyle iletişim de VAR'ın görevleri arasında. AVAR1 ana kamerayı takip edecek. AVAR2, ofsayt pozisyonlarından sorumlu. AVAR3 ise ekranda gösterilen yayını takip edecek. AVAR2 ve VAR arasında ofsayt pozisyonlarındaki iletişimi de AVAR3 halledecek.

Peki kaç kamera ile izlenecek maçlar?
İşin bu boyutu belki herkesi meraklandırmaz. Ancak okuyucularımın bir bölümünün sektörden olduğunu düşünerek ve hatta umarak, bu konuda da bildiklerimi yazayım: VAR ekibi 33 yayın kamerasına erişebilecek. Bu 33 kameranın 8 tanesi süper slow-motion 4 tanesi ultra slow-motion. Buna ek olarak, sadece VAR ekibinin görebileceği iki ofsayt kamerası da olacak. 

Herşey, futbolun daha eğlenceli olması için...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.