Cuma, Aralık 21, 2018

99 sayfada alzheimer, parkinson / Prof. Dr. Murat Emre - Didem Ünsal

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nca "kamuoyunun ilgisini çekebilecek konulardaki bilgi varlığını özet ve kolay okunur bir şekilde aktarmayı amaçlayan, konulu bir söyleşi dizisi" olarak tasarlanan "99 sayfada" serisinden bir eser alzheimer ve parkinson. söyleşiyi gerçekleştiren Didem Ünsal, söyleşilen isim ise Prof. Dr. Murat Emre. Ünsal, sağlık haberleri konusunda uzmanlaşmış bir gazeteci; Emre Hoca ise hareket bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir nörolog. ilk baskısını 2006 senesinde yapan eserin, 2014 senesindeki 3. baskısını okudum.
99 sayfada serisi, tam da amaçladığı gibi, kolay okunulan, fazla teknik ayrıntıya girmeden, herkesin merak edeceği sorulara konunun uzmanı olmayanların da anlayabileceği sadelikte yanıtlarla ilerleyen kitaplar üretmiş. 
giderek daha uzun yaşayan insanlar, daha önce sık rastlanmayan bir takım sağlık sorunlarıyla yüzleşiyor. parkinson ve alzheimer, çoğu kez karıştırılan, "nörodejeneratif" hastalıklar. 
kitap, hastalıkları tanımlamakla kalmıyor, mevcut tedavi yöntemlerinden -ki aslında "tedavi" pek söz konusu değil ne yazık ki-, korunmak için yapılabileceklere kadar geniş bir yelpazede akla gelebilecek her şeyi yanıtlıyor. 
Didem Ünsal, zor bir işin üstesinden büyük bir başarıyla gelmiş. beyin hastalıkları gibi son derece karmaşık bir konuyu, konunun uzmanı olmayan bizlerin de takip edebileceği basitlikte açıklanacak sorular yöneltmiş. elbette bu güzel sorulara, doyurucu yanıtlar veren Prof. Dr. Murat Emre'ye de çok teşekkürler. son teşekkürüm ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarına. Gerek bu tür sıradışı dizileri gerekse Türk tarihine ilişkin yayınladığı anı kitaplarıyla gönlüme taht kuran bir yayınevi. Son senelerde, çocuklardan sonra biraz da :), çocuk kitaplarında da fark yarattığını keşfettim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.