Cuma, Aralık 07, 2018

er KEK

başlığa bakıp şaşırmayın. bu pazar Güneş Dil Kuramı konusunda kitap yazmış üç hekimi ağırlayacağız Ankara'da. kek ile erkek kelimeleri arasında bir bağlantı yok muhtemelen, oysa keşke olsaydı. 
keşke erkek, erk'in temsilcisi olacağına kek'in tatlı yumuşaklığının temsilcisi olsaydı.
farklı malzemelerden farklı kekler üretebilsek bile temel değişmiyor: un, kabartma tozu, yağ ve şeker. yumurta ve sütü bilerek eklemedim, onlarsız da gayet lezzetli kekler yapabilirsiniz. un yerine fındık/badem öğütüp kullanabilirsiniz, ki aslında bunlar da "un" oluyor. buğdaydan öğütülmüş olması gerekmiyor, un dediğimizin. 
yapılışı kolay: şeker ve kullanıyorsanız yumurta çırpılıyor. mikser şart değil, elle de çırpabilirsiniz. bu karışıma un, kabartma tozu ekleniyor. kıvam hafif akışkan olacak. boza kıvamı iyi bir tanımlama. biraz yağ koymakta yarar var. 
bence en kritik olanı kek kalıbının hazırlanması.kalıbı önce yağlıyoruz. ardından kalıba un koyup, unun kalıbın duvarlarına yapışmasını sağlıyoruz. 
fırın 170 derecede, kürdan temiz çıkana kadar pişiriyoruz. 
eğer içerisine kuruyemiş falan koyacaksak, mutlaka bolca una buluyoruz, aksi durumda dibe çöküyorlar...
son bir ay içerisinde ondan fazla kek yapınca bu yazıyı eklemek gerek dedim. merak etmeyin, kekleri paylaşıyorum. kilo artışım yok :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.