2019 planları

İleride dönüp bakmak adına, kendime not niteliğinde yazdım 2019 hedeflerini. Bize ne diyebilirsiniz. Bu durumda, okumadan bir sonraki yazıya geçmenizi öneririm.  
Plan yapmayı da yapanı da sevmem. Belki yaptığım planların başarısız olmasından kaynaklanıyor bu durum. Sevmesem bile arada plan yapmak gerekiyor. Özellikle kaynak kıt olduğunda...
En önemli ve en kıt kaynağımız, şüphesiz zaman. Süresini bilmediğimiz ama sınırlılığından emin olduğumuz bir "şey". Onu daha "keyifli" daha "doyurucu" ve daha "faydalı" geçirebilmek için arada plan yapmak fena fikir değil. Keyifli, doyurucu ve faydalı kelimelerini tırnak içerisine aldım, çünkü her üçünün de tanımı kişiden kişiye göre değişir. 
Bu uzun ve muhtemelen gereksiz girişin ardından gelelim 2019 planlarına...
  • Çok çok uzun senelerdir istediğim ama bir türlü denk getiremediğim bir "öğrenme süreci" yaşamak istiyorum. Pek çoklarından farklı düşünüyorum eski alfabemiz hakkında. En azından harf devriminin üzerinden bir kuşak geçtikten sonra, eski alfabemizi de öğrenmeliydik. Bu sene eski alfabemizi ve dil ile ilgili bir kaç şeyi daha öğrenmek istiyorum.
  • Evde, okumak isteyerek satın aldığım ve bir kısmına başlayıp yarım bekleyen tüm kitapları bitirmek istiyorum. Yarım bırakılanlar bile ondan fazla, satın alıp okunmayı bekleyenlerin sayısı ile birlikte 50 civarında. Kolay bir hedef değil, kitapların büyük bölümü roman değil. Hedef tutmaz ise, 2020'de de yeni kitap almama kararını uygulayacağım. 
  • Spor, spor daha çok spor: Lise ve üniversiteden arkadaşlarımın instagram fotograflarını görüp gaza geldim. Özellikle iki arkadaş sıradışı işler başarmış ve başarmaya devam ediyor. Onlar gibi olamam elbette ama kendiyle daha barışık olmak mümkün gibi. Bakalım, büyük konuşmamak lâzım gene de :)
  • Daha fazla teknik etiketli yazı: Aslında bu hedefi, daha sağlam içerikli teknik yazı diye de okuyabilirsiniz. Verilere dayanan, başka mecralarca da yayınlanabilecek kalitede teknik etiketli yazılar hazırlamak istiyorum. Bilgi olarak bu tür yazılar hazırlayabileceğimi düşünüyorum ancak veri bulmak, özellikle ücretsiz yayınlanan veri bulmak, pek kolay değil. 

Yorumlar