Ana içeriğe atla

Ermeniler ve İttihat ve Terakki / Arsen Avagyan - Gaidz F. Minassian

Yakın tarihimize dair kitapları okumayı sürdürüyorum. Daha önce bir kaç kez yazdığım gibi, "bildiğim bir noktaysa - bilmediğim çevresi kadar." Okudukça, daha çok okumam gerektiğini görüyorum. Sanırım ömrümün geri kalanını bu 70 seneyi (1876-1946) anlamaya çalışarak geçireceğim :)
Kitabın tam adı biraz daha uzun: "Ermeniler ve İttihat ve Terakki / İşbirliğinden Çatışmaya". 
Avagyan, Erivan doğumlu ve Moskova Devlet Üniversitesi'nde "Osmanlı İmparatorluğu ve Kemalist Türkiye'nin Devlet - İktidar Sisteminde Çerkeslerin Rolü" başlıklı doktora tezi sahibi. Bu çalışma Belge yayınlarınca kitap olarak basılmış. 
Minassian ise Paris doğumlu. Paris Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktora eğitimi yapmış. 
Kitap aslında Avagyan tarafından yazılan İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Ermeni Siyasi Partileri Arasındaki İlişkiler başlıklı makale ile Minassian tarafından yazılan Birinci Dünya Savaşı Öncesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Ermeni Devrimci Federasyonu Arasındaki İlişkiler başlıklı makaleden oluşuyor. 
Yakın tarihimiz okullarda anlatılırken, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin adı neredeyse hiç geçirilmiyor. Oysa Cemiyet, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk 23 senesine (çok partili seçimleri düşünerek ilk 23 diyorum, bu sürenin nereye kadar sürdüğü bambaşka bir araştırma konusu) damgasını vurmuş. İttihat ve Terakki denildiğinde ise akla sadece Enver, Talat ve Cemal Paşalar geliyor. Oysa, İttihat ve Terakki, özellikle kuruluş aşamasında, çok parçalı bir yapı. 
Tarih derslerinde bize çok yüzeysel olarak anlatılan bir başka konu ise Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir arada yaşadığımız azınlıklar ile olan ilişkiler. Özellikle İmparatorluğun dağılma sürecinde yaşanılanlar. Kitap, bu konuları merak edenler, farklı bir perspektiften bakmak isteyenlerin ilgisini çekecektir. 
Toplam 230 sayfadan oluşan kitabın ilk baskısını 2005 senesinde, Aras Yayıncılık tarafından yapılmış
Kitap, Sultan Abdülhamit'in iktidarının son döneminde Ermenilerin, Abdülhamit iktidarına karşı meşrutiyet talep eden İttihatçılar ile görüşmelerinden başlıyor. Meşrutiyet'in ilanı, İTC'nin gölge iktidarı, Hürriyet ve İtilaf'ın kurduğu hükumet, ardından Bab-ı Âli baskını ve Sadrazam Mahmut Şevket Paşa'nın korumaları ile birlikte öldürülmesi, ardından İTC'nin gerçek iktidarı ve sonra yaşanılanlar... Tüm bunlar olurken Ermeni partilerinin ve örgütlerinin yaşadığı tartışmalar, iktidar ve İTC ile ilişkileri... Tüm bu süreçler, oldukça ayrıntılı ve Ermeni parti ve grupların kongre kararlarının da yer aldığı belgeler eşliğinde anlatılıyor.
Kitap dolu günler diliyorum...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik