Ana içeriğe atla

Eymir Gölü rehberi

Google haritasında Eymir
Eymir Gölü rehberi yazayım diyordum. Kısmet bugünlereymiş. Öncelikle bu yazının henüz tamamlanmadığını belirteyim. Göl çevresindeki mekânlar için ayrı yazılar hazırlıyorum. Onlar tamamlandıkça, bu yazı içerisinden bağlantılarla ulaşabileceksiniz.
Wikipedya'nın, ülkemizden de erişebileceğiniz bağlantısındaki bilgilere göre 4,2 km uzunluğa, 0,25 km genişliğe sahip gölün en derin yeri 5,5-6 metre. Yüzölçümü 1,09 kilometrekare olan gölün kıyı uzunluğu ise 9 km. Gene aynı kaynaktaki bilgilere göre Eymir, kaynağını Mogan gölünden alıyor. İki göl arasında su geçişine izin veren ve kapakları bulunan bir kanal var. Eymir, Mogan'dan kot olarak düşük. Bu yüzden akış, Mogan'dan Eymir'e doğru oluyor. Eymir'in fazla suyu ise, TRT tarafında dereleri besliyor. 
Eymir, 1956 yılında kurulan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne tahsis edilmiş 45 kilometrekarelik arazinin içerisinde yer alıyor. Göl çevresi ve bu 45 kilometrekarelik arazinin bir bölümü, 1961-1969 yılları arasında rektör olan Kemal Kurdaş sayesinde bugünkü haline gelmiş. Kurdaş'a, 1994 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü verilmiş.  
  • Gölün iki girişi var. Birisi TRT Genel Müdürlüğü yanından ilerleyen, 2005 yılında Kerkük'te görevi esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden TRT kameramanı Mustafa Ünal'ın anısını, ismiyle yaşatan sokak. Diğer giriş ise Gölbaşı tarafından. 
  • Göl kıyısındaki yol, tek yönlü. Gölbaşı-TRT-Gölbaşı şeklinde yönlenmiş.
  • Gölün TRT - Gölbaşı arasındaki bölümünde tek tesis var: Bağevi. Bağevi, TRT tarafındaki Göl girişi arası 2 km. Karşı kıyıdan bakıldığında Gölcük'teki binayı anımsatan iki katlı bir yapı Bağevi. Çimle kaplı geniş bahçesi, göl kıyısında masaları ve kış aylarında binanın içerisindeki yeri ile her mevsim keyif veren bir işletme olan Bağevi, düğün/nişan organizasyonları için de sıklıkla tercih edilir. Mekânın ayrıntılı fotograflarını çektikçe bu sayfaya ekleyeceğim. Sıcak, soğuk içecekler, gözleme ve ızgaralar ile tatmin edici genişlikte bir menüsü var. Fiyatlar makûl. 
  • Gölün karşı kıyısında, yani Oran TRT yanından indiğinizde, göl kenarındaki yolda ters yönde ilerlerseniz -bisiklet ya da yaya olarak-, 1.6 km sonra öncelikle Çobanoğlu, ardından Orfoz ve sonra sırasıyla Yelken Büfe, Kayıkhane Restaurant, Marina Büfe ve son olarak ODTÜ Balıkçı Büfesi büfesi yer alıyor. 
  • Çobanoğlu, Gölbaşı tarafından göl kıyısına giriş yaptıysanız karşılaşacağınız son tesis. Her gün kahvaltı servisi de yapan mekân, geniş ve ağaçlık bir bahçeye sahip. Mekânın adı, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kurucu Dekanı, rahmetli Prof. Dr. Fuat Çobanoğlu'nun, şimdilerde ne yazık ki akmayan, yaptırdığı çeşmeden geliyormuş. Hem kapalı alanı hem açık alanı ile yaz kış hizmet veriyor.
  • Orfoz, eskiden kayıkhane olarak kullanılan yapıda hizmet veriyor. Havalar ısındıktan sonra yazlık bahçesi açılıyor. Mekân, bu kıyıda, ikinci kattan gölün tüm güzelliğini izleyebileceğiniz bir konuma sahip. 
  • Orfoz'a özel Orfoz börek adlı deniz ürünlü böreği denemenizi öneririm. Bunun dışında köfte, sac kavurma, gözleme, menemen, kahvaltı ve sıcak/soğuk içeceklerle zengin bir menüsü var. 
  • Gölün ev sahipliği yaptığı kuş türlerine dair bir kaç soru geldi. İşin doğrusu bu konuda bilgim yok. Ancak, ODTÜ'nün göl çevresine yerleştirdiği bilgilendirme tabelalarından birisi bu konuya dair: Buna göre gölde Sakarmeke, Yalıçapkını, Bahri, Gece Balıkçılı, Elmabaş Patka yaşıyormuş. Lokantalar ve büfelerin yakınında sürü halinde dolaşan siyah renkli olan kuş, sakarmeke. Süslü bir kafası olan ise Bahri. 
  • Eymir gölüne EGO otobüsleri ile gitmek isterseniz, 5 Mayıs 2018 tarihinden itibaren sefere konulan 112 numaralı Ulus - Eymir Gölü otobüsünü kullanabilirsiniz. Otobüsün saatleri ve güzergâhını EGO'nun sayfasındaki bu bilgiden öğrenebilirsiniz. 10 Mart 2019 tarihinde sayfadan aldığım görüntüyü, sizlere kolaylık olması dileğiyle aşağıya fotograf olarak koydum. Bu arada saatlerin Ulus'tan hareket saati olduğunu düşünüyorum. Otobüs Konya yolundan ilerliyor ve Gölbaşı'ndan TEİAŞ tesislerinin önünden geçip gölün Gölbaşı tarafının yakınından ilerledikten sonra, Yaylabağ mahallesine, oradan Eymir'in TRT tarafındaki girişe ulaşıyor. Son durak, Eymir Gölü'nün TRT tarafındaki girişi. Burada bir süre bekleyip, aynı güzergâhtan Ulus'a dönüyor. 

Kayıkhane

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...