Sayısal karasal televizyon yayıncılığı - güncel durum

Eğer doğrudan bu yazıya ulaştıysanız ve sayısal karasal televizyon da neymiş diyorsanız, öncelikle bu yazımı okumanızı öneririm.
Sayısal karasal televizyon yayıncılığını düzenleyen mevzuat, Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Üst Kurulu'nun 6112 sayılı kanunu ve bu kanuna uyumlu olacak şekilde düzenlenmiş yönetmelikler ile tanımlanmıştır. 6112 sayılı kanun, 3 Mart 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun bu ilk hali, sayısal karasal radyo ve televizyon yayıncılığına geçiş sürecini bir takvime bağlamıştı. Ayrıca, sayısal karasal radyo ve televizyon şebekesinin (verici ağı) nasıl bir şirket tarafından kurulup işletileceği de belirlenmişti. 6112 sayılı kanunun bu ilk haline göre düzenlendiği düşünülen multipleks kapasitesi tahsis ihalesi, ihaleye giren ve multipleks kapasitesi tahsisine hak kazanan medya hizmet sağlayıcı şirketlerce iptal ettirildi. Öncelikle yürütmeyi durdurma kararları geldi mahkemelerden. Ardından esastan iptaller başladı ve RTÜK, ihalenin iptal edildiğini açıkladı. 

@Eymir
2014 senesinin ortalarına doğru tamamlandı, yukarıdaki paragrafta açıklamaya çalıştığım süreç. O tarihlerde blogda yayınladığım yazımda belirttiğim gibi, 6112 sayılı kanun, ihalenin yenilenmesine olanak tanımıyordu. İhale ve sonrasındaki işlemler için ilan edilen takvime uyulmaması durumunda nasıl bir yol izleneceği belirtilmemişti. 6112 sayılı kanunda değişikliğe gidilmediği durumda, süreç tıkanmıştı. 
6112 sayılı yasada, 2 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişiklik yapıldı. 11 Haziran 2018 tarihli yazımda bu değişiklik ve sonrasındaki gelişmeleri özetlemeye çalışmıştım. PTT ile EPT Ticaret ve Sanal Mağazacılık Anonim Şirketi'nin yarı yarıya ortaklığı ile kurulan Kule Verici Tesisleri İşletim ve Teknolojileri Anonim Şirketi adlı kuruluş, 31 Mayıs 2017 tarihli RTÜK toplantısında alınan karara göre, 6112 sayılı kanunda tanımlanan verici tesis ve işletim şirketi olarak belirlenmiş. İlerleyen tarihlerde, Kule A.Ş.'nin tüm hisselerinin PTT'ye geçmiş olduğunu öğrendik
Tüm bu gelişmeler olurken, Avrupa'da, "sayısal karasal yayıncılık için kurulan şebekeler 5G ile gereksiz hale mi gelecek?" tartışmaları sürüyor. Bu tartışmaları ilgi ile takip etmeyi sürdürürken, kendi yorumumu ilave edeyim: Ülkenin büyüklüğü, ekonomik durumu, halkının TV yayınlarını alma alışkanlığı, sayısal karasal televizyon şebekesinin özellikleri gibi bir çok kritere göre, ülkeden ülkeye değişecek bir karar. Belki yakın gelecekte olmayacak, ancak uzun vadede 5G, tüm sektörlerde olduğu gibi, yayıncılıkta da önemli dönüşümlere yol açacak. 
Güncel mevzuatımızdaki son gelişme, 23 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Karasal Yayın Lisansı ve Sıralama İhalesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile süreç bir kez daha başlayacak gibi görünüyor. Ancak, 3 Mart 2011 tarihli 6112 sayılı kanundaki gibi bir takvim yok bu yönetmelikte. Sayısal karasal televizyon ve radyo yayınları ve FM radyo yayınları için ihaleler düzenleneceği belli ancak bu ihalelerinin tarihleri belli değil. Yönetmeliği dikkatle incelediğinizde, belirsizliklerin tarih ile sınırlı olmadığını göreceksiniz. Teknik ayrıntıların büyük bölümünün de sonradan belirleneceği yazılı yönetmelikte. 
Tüm bunlar olurken, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ITU'nun web sayfasında yer alan bir grafik son derece düşündürücü. Grafik, sayısal karasal yayıncılık sürecine henüz başlamamış ülkeleri, dünya haritası üzerine işaretlemiş. Ülkemiz, Avrupa kıtasının temsilcisi durumunda. Bu arada, ITU'nun sayfasında bir de No Information yazılı grafik olduğu bilgisini ekleyeyim. Güney komşumuz Suriye, "no information" yazılı bu grafikte yer alıyor. 
"Tüm bunların anlamı ya da benim hayatıma etkisi ne?" derseniz, onu da başka bir yazıda anlatmaya çalışayım. Bir ipucu olsun diye baştan yazayım: tahmin ettiğinizden fazla...

Yorumlar