Ana içeriğe atla

pre IBC 2019 - 2

Bu sene katılıp katılamayacağım henüz belli olmasa da, IBC 2019'u incelemeye devam ediyorum. İlk yazıda fuardan ziyâde konferans bölümü ile ilgili bilgiler paylaştım. Bu yazıda ise fuarı anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle belirteyim ki, fuardan faydalanmak istiyorsanız, fuar öncesi hazırlıklarınızı iyi yapın. İşte önerilerim:
  • Fuar 13 - 17 Eylül arasında ve her gün ziyarete açık olsa bile, "görüşmelerinizi" 14-15-16 Eylül tarihlerinde yapmaya çalışın. İlk ve son günler, şirket çalışanları için zor günlerdir.
  • Görüşmelerinizi kelimesini farklı renk ve fontta yaptım ki dikkat çeksin. 2015 senesinde ilk IBC deneyimimde, hiç bir görüşme ayarlamadan katılmıştım fuar/konferansa. Boynumda PRESS yazan kimliğim ile uğradığım tüm standlarda epeyce bilgi ile donatılsam bile, 2018 yılındaki IBC öncesi hazırlıklarımın sonucu çok daha tatmin ediciydi. İlgilendiğiniz konuda çalışmalar yapan şirketlerle iletişime geçerek IBC için randevular oluşturun. Bu randevularınıza sadık kalmanız önemli. IBC'nin yapıldığı Amsterdam RAI çok büyük bir alan. Toplamda 14-15 ayrı salon oluyor ve salonların yerlerini öğrenmek çok kolay değil. Bu yüzden randevuların arasında vakit bırakmak da önemli.
  • Fuar ve konferans katılımcılarına, Amsterdam içinde toplu ulaşımda kullanabileceğiniz, etkinlik boyunca geçerli kart veriyorlar. Bu yüzden konaklama için kentim merkezini seçmeniz gerekmiyor. 
  • Oteller, hosteller ve evler, IBC günleri boyunca oldukça pahalı. Rezervasyon için olabildiğince erken davranmanızı öneririm. Ayrıca Amsterdam yerine Leiden gibi yakın kentleri de tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada Amsterdam ve Leiden arasındaki tren masrafını da hesaba katmalısınız.
  • Türkiye'den Amsterdam'a uçak ile gitmek isteyenlere Atlas Global'in seferlerine bakmalarını da öneririm. Hem fiyatları hem ikramları tatmin edici.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...