Pazartesi, Eylül 02, 2019

yaz bitti - geçmiş ay değerlendirmeleri - 8

ODTÜ Ağustos 2019
Kişisel günlüğe dönüşme tehlikesi yaşıyor, 14+ senelik blogum. Özellikle bu "geçmiş ay değerlendirmeleri" başlıklı içerikler, fazlasıyla kişisel ve muhtemelen bir o kadar gereksiz. 
Neyse, bu kısa, kısa olsa da lüzumsuz girişin ardından bakalım Ağustos ayı nasıl geçmiş?
Öncelikle, sene başındaki hedeflerin durumuna göz atalım. Aradan sekiz koca ay geçince, haliyle unutuluyor hedefler. Öyleyse, buyurun 2019 hedefleri diye yazdığım başlıklara:
  • Çok çok uzun senelerdir istediğim ama bir türlü denk getiremediğim bir "öğrenme süreci" yaşamak istiyorum. Pek çoklarından farklı düşünüyorum eski alfabemiz hakkında. En azından harf devriminin üzerinden bir kuşak geçtikten sonra, eski alfabemizi de öğrenmeliydik. Bu sene eski alfabemizi ve dil ile ilgili bir kaç şeyi daha öğrenmek istiyorum.
  • Evde, okumak isteyerek satın aldığım ve bir kısmına başlayıp yarım bekleyen tüm kitapları bitirmek istiyorum. Yarım bırakılanlar bile ondan fazla, satın alıp okunmayı bekleyenlerin sayısı ile birlikte 50 civarında. Kolay bir hedef değil, kitapların büyük bölümü roman değil. Hedef tutmaz ise, 2020'de de yeni kitap almama kararını uygulayacağım. 
  • Spor, spor daha çok spor: Lise ve üniversiteden arkadaşlarımın instagram fotograflarını görüp gaza geldim. Özellikle iki arkadaş sıradışı işler başarmış ve başarmaya devam ediyor. Onlar gibi olamam elbette ama kendiyle daha barışık olmak mümkün gibi. Bakalım, büyük konuşmamak lâzım gene de :)
  • Daha fazla teknik etiketli yazı: Aslında bu hedefi, daha sağlam içerikli teknik yazı diye de okuyabilirsiniz. Verilere dayanan, başka mecralarca da yayınlanabilecek kalitede teknik etiketli yazılar hazırlamak istiyorum. Bilgi olarak bu tür yazılar hazırlayabileceğimi düşünüyorum ancak veri bulmak, özellikle ücretsiz yayınlanan veri bulmak, pek kolay değil. 
İlk maddeyi, yaz aylarına bırakarak diğer üçü konusunda gayret gösterdim. Aradan yaz geçince, haliyle merak edersiniz diye düşünerek, eski alfabeyi öğrenme çabamdan bahsedeyim öncelikle. Kursa gitmeden alfabeyi öğrenebileceğimi düşünerek, internetteki kaynakları kullandım bir süre. Çok hızlı ilerleyemediğimi görüp, bir kitap aldım. Kitabın adını ve kitap ile öğrenme sürecini bir kaç ay içerisinde paylaşmayı umuyorum. Yaz bitti, sonbahar başladı. Sonbahar demek, televizyonlar için yeni yayın dönemi, öğrenciler ve veliler için ise yeni okul dönemi demek...
Yeni kitap almama kararı, ekonominin de gerektirdiği gibi, başarı ile uygulanmaya devam ediliyor. Kütüphane ve arkadaşlar sağolsun, okumayı düşündüğüm, kimisini ise hiç duymadığım, kitaplara ulaşabiliyorum. 
Spor, tam istediğim yoğunlukta sürüyor. Sonbahar ile Eymir yürüyüşleri sezonuna da başlayabilirsem, her şey daha güzel olacak.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.