şarkılardan fal tuttum

@ Cer Modern / Göbeklitepe Sergisi
Şarkılardan fal tuttum diye yazsa bile başlıkta, bahsetmek istediğim yabancı dil öğrenme sürecinde şarkıların önemi. Sanırım 35 senedir dil öğrenmeye çalışıyorum. Son cümleyi okuyup, 35 senedir dil öğrenemedin mi diye sormayın hemen. Öğrenmeye çalıştığım diller değişiyor elbette seneler içerisinde :)
Bu kısa ancak gene de gereksiz girişin ardından şarkı dinlemenin faydalarından bahsedeyim. Eskiden, yani internet hayatımızda değilken, Karanfil sokağın girişindeki pasajda karışık kaset dolduran abilerin dükkanları vardı. Orada doldurttuğumuz kasetlerdeki şarkıların sözlerini çıkartmaya çalışırdık. Pek başarılı olamadığımızı, bir şekilde elimize geçen, şarkıların gerçek sözlerini görünce anlardık. O dönem, öğrenmeye çabaladığım dil İngilizce olunca, yazılış ile okunuş arasındaki fark büyük değildi. En azından bu aralar öğrenmeye çabaladığım Fransızca'daki kadar şaşırtıcı olmuyor yazılış ile okunuş arasındaki fark. 
Bugün artık internet ve video hızını düşürebildiğimiz ara yüzler sayesinde şarkıları sözleri ile birlikte beynimize kazıyabiliyoruz. 
Bir diğer yöntem ise filmleri orijinal dillerinde ve gene orijinal dilde altyazı ile izlemek. Bu yöntemi uygulayabileceğiniz bir çok video paylaşım platformu var. 
Şarkılardan fal tutmak ise çok severek yaptığım bir iş, özellikle şehirlerarası yolda araba kullanıyorsam. Çok eğlenceli sonuçları oluyor :)

Yorumlar