Pazartesi, Kasım 18, 2019

bir kez daha EEMKON, tebrikler EMO

Geçen haftasonu, 2015'ten sonra ikinci kez Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi'ne (EEMKON) katıldım. 2015 yılında bir blog yazarı olarak sayısal karasal radyo televizyon üzerine görüşlerimi paylaşmıştım. Bu kez EMO Bilgi İletişim Teknolojileri Komisyonu üyesi olarak Yeni Nesil Yayıncılık başlıklı bir oturumun yöneticiliğini yaptım.
EEMKON, 2015 yılından itibaren 2 yılda bir düzenlenen oldukça kapsamlı bir etkinlik. EEMKON 2019, daha öncekilerle kıyaslandığında daha kapsamlı geldi bana. 
Arkadaşlarımı meslek odalarına üye olmaya çağırdığımda, oda benim için ne yaptı / ne yapıyor şikayeti ile karşılaşıyorum. Oysa meslek odaları, üyelerinin katkıları kadar güçlü olabilen yapılar. Profesyonel kadroları son derece sınırlı sayıda oluyor. Siz mesleki birikiminizi oda aracılığı ile meslektaşlarınız ile paylaştığınız ölçüde odanın o konudaki yetkinliği artıyor. Kendi meslek alanımızdan örnek verirsem, elektrik - asansör - topraklama - enerji üretim ve dağıtımı konularında son derece donanımlı meslektaşlar oda ile yakın ilişkiler içerisindeler ve bu sayede EMO bu saydığım alanlarda bir çok yayın yapmış, geniş bir arşivi var. Ancak benim senelerdir çalıştığım yayıncılık konusunda böylesi bir birikim yok ne yazık ki. Seneler içerisinde yayıncılığın bildiğim konularında yazdıklarım ve sunduklarım ile bu boşluğu doldurmaya, daha çok meslektaşı odaya getirmeye gayret ediyorum.
Cumartesi günü sevinerek gördüm ki yavaş da olsa gayretim işe yarıyor. Sizler de üyesi olabileceğiniz meslek odalarına üye olun, katkı verin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.